Ilustracja przedstawia flagę Unii Europejskiej 12 gwiazd na niebieskim tle.

Komisja Europejska proponuje wprowadzenie wspólnych wymogów w sprawie dostępności. Czy coś z tego będzie?

Wspólne wymogi miałyby dotyczyć różnych produktów i usług i spowodować, że staną się one dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Jak powiedziała unijna komisarz do spraw zatrudnienia i spraw socjalnych Marianne Thyssen, niepełnosprawność nie powinna stanowić bariery dla pełnej aktywności społecznej, a brak wspólnych unijnych przepisów nie powinien być przeszkodą dla transgranicznego handlu dostępnymi produktami i usługami. Za pomocą tego aktu chcemy pogłębić rynek wewnętrzny i wykorzystać jego potencjał zarówno dla przedsiębiorstw jak i osób niepełnosprawnych. W rzeczywistości wszyscy możemy na tym skorzystać – podkreśliła pani komisarz.

Nowa dyrektywa wprowadzająca wspólne wymogi miałaby gwarantować dostosowanie takich urządzeń i usług jak telefony, komputery, usługi bankowe i bankomaty usługi audiowizualne transport, handel i książki elektroniczne.

Wspólne zasady mają obowiązywać także w przypadku przepisów dotyczących zamówień publicznych i korzystania z funduszy unijnych. W tym idyllicznym obrazku, który na pierwszy rzut oka powinien ucieszyć każdego, z 80 milionowej grupy osób niepełnosprawnych w Unii, jest jednak pewien szkopuł. Dyrektywa wprawdzie opisuje jakie cechy powinny spełniać określone produkty i usługi aby być dostępne, ale jednocześnie nie wprowadza szczegółowych rozwiązań technicznych. W praktyce wygląda to więc tak, że w dyrektywie mamy napisane, iż interfejsy urządzeń powinny umożliwiać inną formę komunikacji niż głosowa, na przykład powiększenie czcionki czy dostosowanie kontrastu, ale to jakie konkretne rozwiązania techniczne zostaną wykorzystane do tego celu dyrektywa pozostawia producentom urządzeń. Ci zaś moim zdaniem wyspecjalizowali się w sztuce robienia czegoś tak, żeby nic nie zrobić.

Unijna dyrektywa ma też poprawić dostępność usług bankowych dla osób niewidomych, bo wszystkie bankomaty mają być wyposażone w gniazdka słuchawkowe, dzięki którym będzie można usłyszeć instrukcje dźwiękowe. Każdy bankomat ma mieć także klawisze dotykowe. Ta zasada spowodowałaby na przykład bardzo duże ułatwienie w moim życiu, gdyż nie musiałbym nikogo prosić o pomoc przy korzystaniu z bankomatu. Nie narażałoby mnie to na tak przykre sytuacje jak ta, którą kilka tygodni temu opisywałem we wpisie poświęconym głupocie jednego z taksówkarzy, który odmówił mi pomocy przy wypłaceniu pieniędzy argumentując, że mógłbym go później oskarżyć o kradzież. Wspominał też, że pieniądze powinni mi dać przedtem jacyś mityczni oni. Kim byli oni tego do dzisiaj nie wiadomo.

Czy jednak rzeczywiście wszystkie te dostosowania wejdą w życie? Nie do końca wiadomo. Komisja Europejska ma bowiem wyjątkową umiejętność dawania panu Bogu świeczki i diabłu ogarka. Zaraz bowiem pod konkretnymi wymogami znajduje się informacja, że komisja nie chce, aby nowe przepisy za bardzo obciążały małe przedsiębiorstwa i w związku z tym wprowadza dla nich wymogi nieco łagodniejsze. Oczywiście jako, że przepisy unijne mają pierwszeństwo nad krajowymi to wprowadzenie wspólnych zasad może poprawić dostępność różnych obiektów i usług. Martwi mnie jedynie to, że nawet wtedy kiedy już ktoś bierze się za poprawianie sytuacji nie robi tego do końca. Zawsze istnieje szereg obejść i furtek oraz zwolnień, które wyłączają różne podmioty z mającego przecież obowiązywać powszechnie prawa. Chciałbym aby z tym dziwnym zwyczajem skończono zwłaszcza, że problem dostępności może już wkrótce dotyczyć 120 milionów osób, bo szacuje się że do takiej liczby wzrośnie grupa niepełnosprawnych w Unii do roku 2020.

Unia Europejska i jej państwa członkowskie podpisały konwencje ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Co wynika z jej zapisów, jakie gwarantuje prawa i jak jest realizowana w praktyce o tym drodzy czytelnicy dowiecie się niebawem czytając na moim blogu wywiad z panią doktor Dorotą Pudzianowską. Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych tematyką prawną do śledzenia zakładki paragraf.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.