Ludzie protestujący pod kancelaria premiera. Trzymają w rękach transparenty z napisami: Rząd PIS dokonuje eutanazji osób niepełnosprawnych, niepełnosprawności się nie wybiera - władze tak, popieram protest osób niepełnosprawnych, itp

Kolejny protest osób z niepełnosprawnościami

Dzisiaj w Warszawie odbył się protest osób z różnymi niepełnosprawnościami. Protestujący usiłowali dostarczyć petycję do kancelarii premiera oraz przekazać list do głowy państwa Andrzeja Dudy. Jakie były ich postulaty? Domagali się między innymi podwyższenia renty socjalnej i wprowadzenia konkretnych rozwiązań systemowych, które ułatwiłyby im funkcjonowanie na co dzień.

Rok temu podczas naszego protestu w sejmie pan premier zapewniał, że wprowadzone będą rozwiązania, które podniosą jakość naszego życia, tymczasem my nadal nie mamy możliwości skorzystania z pomocy asystentów ani dostępu do rehabilitacji. Ustawa o dostępie do niej bez kolejek działa być może w trzydziestu procentach – mówił w programie Andrzeja Morozowskiego (Tak jest) Jakub Hartwich – lider ubiegłorocznego protestu w sejmie (link do wywiadu z Jakubem na kolociebie).

Nam chodzi między innymi o to żebyśmy nie wylądowali w domach pomocy społecznej kiedy nasi rodzice, opiekunowie osoby które nas kochają i zajmują się nami na co dzień odejdą z tego świata – dodał.

Uczestnicząca w dzisiejszym proteście Iwona Hartwich powiedziała że premier Mateusz Morawiecki powinien przede wszystkim przeprosić za to w jaki sposób uczestnicy protestu zostali potraktowani przed rokiem.

Wszyscy pamiętamy szarpaninę ze strażnikami czy odcięcie dostępu do prysznica. Odnosząc się do zapowiedzianego przez Morawieckiego wprowadzenia dodatku pięćset plus dla osób z niepełnosprawnościami uczestnicy protestu prosili o konkrety. Ten rząd już nie raz pokazał, że potrafi zmieniać ustawy w 24 godziny. Chcielibyśmy zobaczyć konkretny projekt ustawy w którym przeczytamy co kiedy i dla kogo będzie przyznane – tłumaczyli protestujący.

Jakub Hartwich dodał, że pozytywne jest to iż premier Morawiecki i minister Elżbieta Rafalska wreszcie policzyli iż osób wymagających stałej opieki ze znacznym stopniem niepełnosprawności jest w Polsce 280 tysięcy i że w związku z tym koszty dla budżetu nie będą tak gigantyczne jak się do niedawna politykom partii rządzącej wydawało.

Czy któryś z przedstawicieli rządu odpowiedział na dzisiejsze postulaty osób z niepełnosprawnościami? Ich postawę najlepiej zobrazuje fakt, że protestującym nie udało się dostarczyć petycji do kancelarii premiera. Nikt tam nie miał dla nich czasu. Myślę, że to doskonale obrazuje stosunek rządzących do tej grupy obywateli.

Protestującym udało się natomiast dostarczyć list do Andrzeja Dudy do kancelarii prezydenta. Czy któraś z szumnych obietnic dotyczących osób z niepełnosprawnościami zostanie niedługo zrealizowana? Czas pokaże ale osobiście bardzo w to wątpię bo jeśli ktoś nie szanuje obywateli walczących o swoje prawa to i z dotrzymywaniem obietnic ma zazwyczaj poważne problemy.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.