zdjęcie przdstawia salę kinową wraz z ekranem. Zdjęcie zrobione jest z najwyższego rzędu

Kino dostępne dla… osób z autyzmem i zespołem Aspergera!

Od 27 stycznia w sieci kin Cinema City znajdą się specjalne seanse przyjazne sensorycznie dla dzieci i dorosłych z autyzmem i zespołem Aspergera – w ramach projektu „Autypilot – podróże w świat dzieci z autyzmem”, przygotowanego we współpracy z Fundacją Autismus. Projekcje będą się odbywać cyklicznie, w jedną sobotę miesiąca w wybranych kinach ośmiu miast Polski.

Przystosowanie sal kinowych

Seans przyjazny sensorycznie to nowość na polskim rynku. Umożliwia on osobom z autyzmem pełniejsze uczestnictwo w kulturze. Podczas tych seansów na sali kinowej będą panować specjalne warunki:

 • światła nie będą w pełni zgaszone, tylko przyciemnione;
 • również dźwięk filmu zostanie przyciszony, by nie przeszkadzał dzieciom nadwrażliwym na dźwięk;
 • sala będzie wypełniona maksymalnie w 65-70%, co zapewni widzom dużo większą swobodę;
 • podczas seansów sensorycznych nie będzie obowiązywać zasada całkowitej ciszy, czyli widzowie będą mogli na głos komentować bieg wydarzeń, śmiać się, śpiewać, tańczyć, biegać, klaskać itp.;
 • wejście i wyjście na salę będzie odbywać się tą samą drogą, co zmniejszy lęk przed nowym miejscem oraz ułatwi poruszanie;
 • Cinema City umożliwi wniesienie na seans własnego jedzenia;
 • bezpośrednio przed seansem nie będą wyświetlane reklamy;
 • kasy kina zostaną uruchomione pół godziny przed rozpoczęciem filmu.

Dlaczego tak ważne jest dostosowanie kina dla osób z autyzmem i zespołem Aspergera? Autyzm charakteryzuje się jako zaburzenie neurorozwojowe, w którym obserwuje się zakłócenia w trzech sferach: komunikacji, interakcji społecznych oraz schematycznych zainteresowań i aktywności. Dodatkowo większość osób z autyzmem inaczej odbiera bodźce sensorycznie – są one odczuwane inaczej, np. zbyt silnie lub za słabo. Z tego powodu niektóre przestrzenie publiczne są dla osób z autyzmem „nie do zniesienia” lub przebywanie w nich wiąże się z ogromnym obciążeniem – stresem, przeciążeniem zmysłowym, dezorganizacją procesów poznawczych i działania.

Informacje o seansach:

Pokazy będą się odbywać przez cały rok. Najbliższe seanse to:

Dzieci:
 • 27 stycznia, godz. 10:00 – Paddington 2
 • 24 lutego, godz. 10:00 – Fernando
 • 17 marca, godz. 10:00 – Pszczółka Maja: Miodowe Igrzyska
Dorośli:
 • 10 lutego, godz. 10:00 – Cudowny chłopak

Potrzebna rezerwacja

Na seanse przyjazne sensorycznie zarówno dzieci, jak i dorośli po okazaniu orzeczenia o niepełnosprawności, orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub wypisu diagnozy będą mogli kupić bilety ulgowe, zaś jeden z opiekunów dziecka lub osoby dorosłej otrzyma bezpłatną wejściówkę.

Bilety będą wydawane jedynie po uprzedniej rezerwacji mailowej lub telefonicznej. Kontakt do poszczególnych kin znajduje się na stronie Cinema City. W mailu należy podać imię i nazwisko osoby rezerwującej miejsca oraz wiek widzów i fakt posiadania orzeczenia.

Seanse przyjazne sensorycznie będą się odbywać w kinach Cinema City w Warszawie (Sadyba), Poznaniu (Kinepolis), Krakowie (Galeria Plaza), Łodzi (Manufaktura), Gdańsku (Krewetka), Wrocławiu (Wroclavia), Toruniu (Czerwona Droga) i Katowicach (Pkt 44).

Nie przegap pokazu!

Jest możliwość otrzymywania powiadomień o projekcjach – należy zapisać się do newslettera na adres mailowy: kino.przyjazne.sensorycznie@gmail.com.

Zobacz także na Facebooku projekt „Autypilot – podróże w świat dzieci z autyzmem”, przeznaczony dla rodziców dzieci, młodzieży i dorosłych osób z autyzmem, którego misją jest edukacja i przybliżanie potrzeb osób z autyzmem.

 

Autor: inf. pras.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.