Zdjęcie przedstawia niepełnosprawna dziewczynę siedzaca na wózku inwalidzkim przy biurku przed komputerem stacjonarnym. Jeda ręke trzyma na klawiaturze, druga na myszce.

Karta potrzeb ucznia z niepełnosprawnością już od 2018 roku.

Nowy pomysł ministerstwa edukacji narodowej. Każdy uczeń z niepełnosprawnością będzie miał kartę potrzeb i świadczeń. Celem jest stworzenie mu najlepszych warunków funkcjonowania i rozwoju. Wiceminister edukacji informując o planowanych zmianach powiedziała:

Idea edukacji włączającej jest bardzo ściśle związana z procesem integracji społecznej i promowaniem idei włączania osób niepełnosprawnych w nurt życia społecznego, zawodowego i kulturalnego. Myślę, że we współczesnym świecie nikt tej idei nie podważa. W zasadzie wszystkie systemy edukacji i systemy zabezpieczenia społecznego dążą do osiągnięcia tego celu.

Wiceminister zaznaczyła również, że w perspektywie działań ministerstwa znajduje się takie upowszechnienie edukacji włączającej, aby szkolnictwo ogólnodostępne było w pełni gotowe na przyjęcie i udzielenie właściwego wsparcia uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Na projektowanej karcie ma być bardzo wyraźnie określone, jakie warunki zewnętrzne należy stworzyć aby dziecko z niepełnosprawnościami funkcjonowało na miarę swoich możliwości oraz co należy zrobić by stymulować jego indywidualny rozwój. Karta ma się pojawić w 2018 roku.

Pomysł ministerstwa wydaje się obiecujący. Jeżeli rzeczywiście rzetelnie określane będą potrzeby dziecka, to karta może dostarczyć niezbędnych informacji o tym jak mu pomóc i jak z nim pracować. Pytanie tylko czy zgromadzone w ten sposób informacje zostaną wykorzystane w praktyce? Wielokrotnie już pisałem o tym, że w Polsce brakuje specjalistów przygotowanych do pracy z uczniami z niepełnosprawnościami i na razie nic się w tej kwestii nie zmieniło. Czy zatem pieczołowicie wpisana w kartę informacja o potrzebach nie będzie trafiała w próżnię?

 

Źródło zdjęcia: gazetaprawna.pl

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.