Jest nadzieja dla wszystkich w śpiączce! Już niedługo koniec spania w sylwestra!

Informacja dla wszystkich, którzy planują dziś zabawę do białego rana! Wyłącznik snu w mózgu odkryty!

Informacja, którą podał międzynarodowy zespół specjalistów zajmujących się zaburzeniami snu jest wielką nadzieją także dla osób w śpiączce i stanach wegetatywnych. Wyniki badań które zostały opublikowane na łamach Nature Neuroscience mogą stanowić przełom i przyczynić się do opracowania nowych rozwiązań w terapii zaburzeń snu i przywracania świadomości. O tym jak ważne jest dobrze się wysypiać, śnić i spać głęboko wie chyba każdy z nas. Niewyspanie, a tym bardziej bezsenność wpływa negatywnie na nasz nastrój. Zwiększa także ryzyko chorób kardiologicznych i metabolicznych. Może również przyczynić się do rozwoju Parkinsona Alzheimera i schizofrenii. Międzynarodowy zespół zidentyfikował nowy obwód mózgu myszy, którego aktywacja powoduje nagłe przebudzenie i wyciszenie skutkuje pogłębieniem snu.

U wszystkich ssaków sen dzieli się na dwie fazy. W pierwszej tak zwanej REM (Rapid Eye Movement), nawiedzają nas marzenia senne i można zaobserwować mimowolny ruch gałek ocznych. Przeplata się ona z fazą Non REM, w której nie występują marzenia senne. Odkrycie zespołu naukowców polega na znalezieniu nowego obwodu neuronowego pomiędzy dwoma obszarami mózgu o nazwach podwzgórze i wzgórze. W wyniku doświadczeń ustalili, że aktywacja obwodu skutkuje przerwaniem płytkiego snu. Do przeprowadzenia badań naukowcy zastosowali nowoczesną technologię zwaną optogenetyką. Pozwala ona na kontrolowanie neuronów z podwzgórza za pomocą impulsów świetlnych trwających tysięczne części sekundy. Ich wyciszanie skutkowało stabilizacją płytkiego snu i zwiększaniem jego intensywności.

Pozwala to na wyciągnięcie wniosku że wysoka aktywność tego obwodu mózgu może powodować bezsenność, a zbyt niska aktywność nadmierną senność.

Odpowiednie pobudzenie obwodu może prowadzić do wybudzenia z narkozy i odzyskania świadomości. Naukowcy informują jednak, że choć badania wytyczyły pewien szlak dla opracowania nowych rozwiązań w terapii zaburzeń snu to czeka ich jeszcze wiele pracy zanim stworzą skuteczne metody leczenia. Niezależnie jednak od tego czy prace te potrwają jeszcze pięć czy dziesięć lat informacja o ich trwaniu i początkowych świetnych rezultatach jest nadzieją dla wszystkich w stanie śpiączki i ich opiekunów. Jak jednak wiemy i bez badań naukowych są takie noce w których wszyscy cierpią na bezsenność i nad aktywność różnych obwodów mózgowych. Jedna z nich przypada właśnie dzisiaj, dlatego serdecznie życzę Wam wszystkim szampańskiej zabawy sylwestrowej!

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.