Obrazek przedstawia mapę całego świata, na której w kontury państw wpisane są ich flagi.

Jeśli znasz przynajmniej dwa języki i zdarzy ci się udar, masz zdecydowanie większe szanse żeby go pokonać.

Wskazują na to badania przeprowadzone w Indiach przez profesora Suvarna Alladiego z Bangalore. Przez dwa lata obserwował jak przebiega rekonwalescencja 608 pacjentów po udarze. Wyniki, które uzyskał jednoznacznie wskazują, że na każdym etapie życia warto ćwiczyć pamięć i uczyć się języków. Z pośród obserwowanych przez profesora osób 353 były dwujęzyczne, a 255 posługiwało się tylko jednym językiem. Warto w tym miejscu przypomnieć że jedną z najczęstszych konsekwencji udaru jest tak zwana afazja, która objawia się brakiem zdolności mówienia i rozumienia mowy.

W grupie badanej przez profesora ponad 40% pacjentów dwujęzycznych odzyskano zdolność porozumiewania się, natomiast w przypadku osób znających tylko jeden język odsetek ten wyniósł mniej niż 20%.

Współautor badań doktor Thomas Bak z University of Edinburg zauważył, że osoby dwujęzyczne nie tylko częściej wychodzą z afazji, ale także lepiej radziły sobie we wszystkich testach badających umiejętność zapamiętywania i przetwarzania informacji. Według szkockiego naukowca znajomość języków sprawia, że w mózgu jest więcej połączeń nerwowych, dzięki czemu w momencie gdy na skutek udaru dojdzie do uszkodzenia ich części człowiek ma większą rezerwę. Podobną zależność zaobserwowano u osób chorych na demencję z wyższym wykształceniem, u których choroba objawiała się znacznie później.

Doktor Jose Biller z Loyola University Stritch School of Medicine w Chicago podkreślił, że nie ma znaczenia w jakim wieku opanujemy umiejętność posługiwania się drugim językiem. Za każdym razem opóźnia to spadek zdolności umysłowych związanych z wiekiem. Taki sam dobroczynny wpływ według Doktora Baka może mieć nauka gry na instrumencie lub rozwiązywanie zagadek. Po tym tak znalazłem w internecie tą informację niezwykle cieszę się Drodzy Czytelnicy, że kilka lat temu byłem przewidujący i postawiłem na naukę języków. Biegle znam dwa języki obce, a w ostatnim czasie rozpocząłem naukę kolejnego. Wygląda więc na to, że ewentualny udar będzie mi nie straszny. W Waszym dobrze pojętym interesie zalecam więc intensywną naukę, bo jak się okazuje nie tylko da to Wam to szansę na sympatyczne pogawędki osobiste lub skypowe z ludźmi z innych stron świata, ale może także w przyszłości uratować Wasze zdrowie.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.