kadr na kobiece usta, oraz zęby, w których trzyma kostkę czekoledy. usta pomalowane są na czerwony kolor.

Jedzenie czekolady dobre dla umysłu.

Mamy wreszcie namacalny dowód na to, że obżeranie się czekoladą pozytywnie wpływa na nasz umysł. Włoscy naukowcy z University of L.Aquila stwierdzili, że konsumpcja flawanoli – substancji o działaniu antyoksydacyjnym, występujących w dużych ilościach w ziarnach kakaowca – w ciągu dwóch godzin poprawia funkcjonowanie pamięci roboczej niezbędnej do wykonywania bieżących operacji umysłowych oraz usprawnia proces przetwarzania informacji o charakterze wizualnym.

Zjedzenie kakao lub czekolady zapobiega również obniżeniu sprawności umysłowej po nieprzespanej nocy – ale tylko w przypadku kobiet.

Natychmiastowe efekty działania flawanoli u młodych osób można zaobserwować jednak tylko przy wykorzystaniu wymagających testów poznawczych. Podczas wykonywania łatwych zadań subtelne różnice pomiędzy jedzącymi i niejedzącymi zanikają.

Najwięcej badań przeprowadzono wśród osób w podeszłym wieku. Wynika z nich, że regularna konsumpcja flawanoli od pięciu dni do trzech miesięcy sprzyja wzmocnieniu funkcji poznawczych takich jak uwaga, szybkość przetwarzania informacji, pamięć robocza czy płynność słowna. Najsilniejszy wpływ obserwuje się u seniorów, którzy doświadczyli już pierwszych oznak spadku sprawności umysłowej np ubytków pamięci itp. Flawanole mają także pozytywny wpływ na układ krążenia i mogą zwiększać przepływ krwi w zakręcie zębatym wchodzącym w skład hipokampa, struktury bardzo podatnej na starzenie się i mogącej stanowić źródło problemów z pamięcią.

Wniosek. Możemy spożywać czekoladę i kakao regularnie ale pamiętajmy, że oprócz flawanoli są tam również różne inne dodatki – a zwłaszcza cukier, który nie jest już tak korzystny dla zdrowia. Dlatego najlepsze efekty daje zjedzenie gorzkiej czekolady.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.