model sztucznego ucha

Jedwabny bębenek poprawi wasz słuch.

Czy jedwab może pomóc w leczeniu słuchu? Okazuje się, że jak najbardziej! Zespół naukowców z Australii opracował jedwabny implant do leczenia uszkodzeń bębenka. Testy laboratoryjne wskazują na to, że wynalazek działa lepiej niż biologiczny pierwowzór. Błona bębenkowa nazwana Cleardrum to wspólne dzieło badaczy z Ear Science Institute Australia, University of Western Australia i Deakin University.

Wykonana jest z biokompatybilnego jedwabiu, a wyglądem i rozmiarami przypomina soczewkę kontaktową. Po wszczepieniu rosną na niej własne komórki pacjenta, dzięki czemu powstaje działająca błona.

Obecnie uszkodzenia tej kluczowej dla słyszenia części ucha wymagają pobrania fragmentu tkanki pacjenta i wszczepienia go w miejsce ubytku. Robi się to w trakcie precyzyjnego, mikrochirurgicznego zabiegu, a ze względu na ograniczenia tej metody często potrzebne są kolejne operacje.

Nowa technika leczenia będzie prostsza, mniej kosztowna i pozwoli na szybszy powrót do zdrowia dzięki wytrzymałości i przezroczystości protezy.

Uszkodzenia błony bębenkowej to jedno z najczęstszych schorzeń na świecie. Na całym świecie problem ten dotyka ponad trzysta milionów osób rocznie. Biorąc to pod uwagę Wellcome Trust – brytyjska charytatywna organizacja inwestująca w badania biomedyczne zgodziła się sfinansować zaplanowane na przyszły rok badania kliniczne, żeby wynalazek mógł jak najszybciej trafić na rynek.

Wynalezienie implantu skomentował australijski laureat nagrody Nobla z fizjologii i medycyny – profesor Barry Marshall: Cleardrum to przykład badań translacyjnych, przygotowujących odkrycia naukowe do zastosowań praktycznych i innowacji w skali światowej dokonanych w Perth. Umieszcza on Zachodnią Australię na mapie nauki i pokazuje jak prace badawcze mogą doprowadzić do rozwiązań o globalnym wpływie na życie milionów ludzi.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.