Makieta pałacu, fot. M. Walewska

Jakie atrakcje zobaczycie w Muzeum w Wilanowie?

W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie każdy gość znajdzie coś ciekawego dla siebie. Pracujemy nad uniwersalnym kształtowaniem oferty kulturalno-edukacyjnej, aby wydarzenia odpowiadały potrzebom naszych gości, w tym oczywiście również gości z niepełnosprawnościami – mówi Marta Walewska, pracownik działu edukacji Muzeum w Wilanowie.

 

Jakie atrakcje czekają na gości muzeum?

Nasza oferta skierowana jest zarówno do grup jak i do gości indywidualnych. Organizujemy warsztaty i spotkania muzealne dla dzieci w wieku szkolnym,  programy o tematyce przyrodniczej, historycznej i kulturalnej dla rodzin z dziećmi, pokazy, spacery tematyczne, koncerty oraz wykłady dla gości indywidualnych. Wiele z tych wydarzeń jest dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami.Warto wybrać się do wilanowskiego muzeum, ponieważ Pałac Wilanowski to jedyna barokowa rezydencja królewska w Polsce.

Makieta parku, fot. M. Walewska
Makieta parku, fot. M. Walewska

W przepięknych pałacowych wnętrzach uwagę przykuwają apartamenty królewskie, w tym antykamery, z których jedna należała do króla Jana III, druga – do królowej Marysieńki oraz dwie sypialnie usytuowane, każda odpowiednio za antykamerami. Sufit w każdym z tych czterech pomieszczeń ozdobiony jest plafonem, czyli malowidłem na płótnie przymocowanym do sufitu. Każdy z plafonów przedstawia inną porę roku i jednocześnie pełen jest symbolicznych znaczeń. Przykładowo w Antykamerze Króla jest plafon z wyobrażeniem zimy. Centralne miejsce zajmuje mitologiczny bóg wiatru Eol, który władczym gestem nakazuje posłuszeństwo. Program artystyczny Antykamery Króla miał budzić zachwyt osób oczekujących na audiencję i wyrażać jego siłę, polityczną mądrość i demokratyczne intencje rządzenia państwem. Natomiast w Antykamerze Królowej sufit ozdobiony jest plafonem JESIEŃ. Zaskoczeniem może być, że wśród jesiennego krajobrazu znajdziemy pomarańcze. Nie jest to jednak przypadek. Owoc ten był szyfrem, którym posługiwała się w korespondencji królewska para – pomarańcze oznaczały ich miłość. Natomiast korespondencyjny pseudonim Jana III brzmiał – Jesień. W Bibliotece goście mogą przejść po najstarszej w pałacu posadzce, która pamięta jeszcze czasy króla Jana III. Wykonano ją z marmurowych płytek w trzech kolorach – białym, brązowym i czarnym. Są one ułożone w taki sposób, że dają wrażenie trójwymiarowości.

 

Czy muzeum jest przystosowane do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami?

Tak. Mamy przygotowanych wiele udogodnień. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku są to np. komplet planów tyflograficznych pałacu i ogrodów, makieta dotykowa pałacu oraz makieta ogrodów,  publikacje w alfabecie Braille’a i czcionką powiększoną (np. przewodnik po pałacu). Ciekawostką jest ścieżka dotykowa, która składa się z sześciu obrazów (wśród nich jest m.in. Portret królowej Marii Kazimiery z Dziećmi oraz Portret Stanisława Kostki Potockiego). Obrazy dotykowe wzbudzają zainteresowanie nie tylko osób z niepełnosprawnością wzroku, ale również pozostałych zwiedzających. Dopełnieniem tej ścieżki są audiodeskrypcje prezentowanych obrazów.

Spacer niepełnosprawnych po pałacu, na dalszym planie na ścianach wiszą obrazy, fot. M. Klimowicz
Spacer po pałacu, fot. M. Klimowicz

Dla gości z niepełnosprawnością wzroku przygotowaliśmy również ścieżki tematyczne z audiodeskrypcją dostępne podczas zwiedzania po pobraniu aplikacji na telefon. Jedną z nich jest ścieżka dla dzieci. Dodatkowo na wortalu muzeum znajduje się bogaty zbiór audiodeskrypcji obiektów historycznych oraz przyrodniczych.

W naszym muzeum cyklicznie organizowane są spacery i warsztaty dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzroku, podczas których przewodnicy opisują wygląd omawianych obiektów i przestrzeni, po której porusza się grupa. Przekaz wzmacniany jest licznymi pomocami dotykowymi, jak również dźwiękowymi oraz działającymi na zmysł węchu.

Spacer tematyczny po pałacu - oglądamy plan parteru, aby poznać rozkład pomieszczeń, fot. M. Walewska
Spacer tematyczny po pałacu – oglądamy plan parteru, aby poznać rozkład pomieszczeń, fot. M. Walewska

Kolejną grupą, o której pamiętamy, są osoby z niepełnosprawnością słuchu. Dla gości niesłyszących wiele materiałów przetłumaczyliśmy na polski język migowy. Dostęp do nich jest bezpośrednio ze strony głównej, na której widnieje ikona dwóch dłoni. Dotychczas przetłumaczony materiał liczy ponad 400 informacji, w tym siedemnaście filmów opowiadających o pałacu i jego mieszkańcach, ciekawostkach historycznych (np. o najważniejszych obiektach, postaciach, obyczajach). Ciekawostką są również teksty dla dzieci w języku migowym.

Spacer tematyczny : Falbanki, fiszbiny i delie', czyli o modzie w XVII i XVIII w.
Spacer tematyczny : Falbanki, fiszbiny i delie’, czyli o modzie w XVII i XVIII w.

Osoby z niepełnosprawnością słuchu mogą coraz częściej aktywnie uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych w wilanowskim muzeum. Co pewien czas odbywają się spacery i warsztaty tłumaczone na polski język migowy. Tłumaczymy także zajęcia dla grup zorganizowanych, jeśli tylko taka potrzeba zostanie zgłoszona przy zapisie. Dodatkowym elementem wzmacniającym zrozumienie są odpowiednio przygotowane karty pracy.

Coraz intensywniej rozwijamy również program dostępny dla osób ze spektrum autyzmu. Zaczęliśmy od warsztatów dla dzieci. W tym roku planujemy poszerzyć ofertę o propozycje dostępne dla osób dorosłych. Przygotowaliśmy również dla nich przewodniki po pałacu i ogrodach, informujące m.in. o zasadach zwiedzania i poruszania się po terenie muzeum. Są one do pobrania ze strony internetowej muzeum.

Publikacje w alfabecie Braille'a, fot. M. Walewska
Publikacje w alfabecie Braille’a, fot. M. Walewska

Pamiętamy także o osobach z niepełnosprawnością ruchową. Wprawdzie ze względu na zabytkowy charakter miejsca poruszanie się po terenie muzeum jest nieco utrudnione, szczególnie dla wózkowiczów, jednak cały parter i ogrody są dla nich dostępne. Niedawno muzeum zakupiło nowe rampy, aby ułatwić pokonywanie barier architektonicznych. Dla osób z niepełnosprawnością ruchową przygotowaliśmy również plan dostępności architektonicznej pałacu i ogrodów. Plan można pobrać z naszej strony oraz jest wyłożony w kasach i szatni (do wyczerpania nakładu). Ogólnodostępna toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową (z przepisowymi drzwiami, poręczami i lustrem na odpowiednim poziomie) znajduje się w ogrodzie różanym. Z powodu różnorodności architektonicznej terenu osoby poruszające się na wózkach zapraszamy z asystentami.

Ponieważ coraz częściej gościmy osoby z niepełnosprawnością intelektualną, również dla tej grupy gości planowane są odpowiednie udogodnienia, w tym przede wszystkim teksty łatwe do czytania i zrozumienia.

Za działania prowadzone na rzecz dostępności Muzeum Pałacu w Wilanowie w 2015r. zostało wyróżnione tytułem, Ambasadora Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami, natomiast w ubiegłym roku otrzymało nagrodę Lodołamaczy 2016. Oba wyróżnienia napawają dumą i jednocześnie zobowiązują.

 

Państwa muzeum słynie także z pięknych ogrodów. Proszę opisać jak są one zaprojektowane?

Na terenie parku można zobaczyć ogrody w różnych stylach, w tym dwupoziomowy ogród barokowy, neorenesansowy ogród różany, angielski ogród krajobrazowy i park krajobrazowy angielsko-chiński.

Ogrody barokowe w Wilanowie.

Na tarasie górnym oraz dolnym znajduje się najstarsza część parku wilanowskiego – jest to ogród barokowy. Jest usytuowany na wspólnej osi z pałacem, zgodnie z zasadą „pałac między dziedzińcem a ogrodem”. Cechuje go bogata kolorystyka, piękne kompozycje kwietno-ziołowe w obrysach z bukszpanu i kolorowego żwirku. Latem w pełni rozkwita ogród różany, który już z daleka przyciąga pięknymi kwiatami i kuszącym zapachem róż. Przyjemnie spaceruje się również po ogrodzie krajobrazowym angielsko-chińskim w południowej części parku. Tutaj rosną najstarsze drzewa, a wśród nich 200-letnie dęby oraz wiele gatunków egzotycznych, w tym m.in. miłorząb dwuklapowy. Idąc w kierunku północnym dojdziemy do krajobrazowego parku angielskiego, którego ważnym elementem są zbiorniki wodne Jeziora Wilanowskiego.

W Wilanowie goście mogą zarówno zanurzyć się w historii, tradycji i kulturze, jak i cieszyć się pięknem natury i poznawać jej tajemnice. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego muzeum, w którym – jak sami Państwo widzicie – atrakcji z pewnością nie zabraknie.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.