Na zdjęciu znajduje się Jerzy Stuhr, siedzi na krzesłku z napisem reżyser, obok niego znajduje się napis Badź reżyserem swojego życia. Nie kłaniaj się bólowi i nie ból się!

Jak wygrać z bólem?

Rusza akcja Nie ból się. Ma ona na celu uwolnić Polaków od bólu, a problem ten w naszym kraju jest bardzo poważny. Większość naszych lekarzy bardzo niechętnie stosuje leki opioidowe twierdząc, że uzależniają one pacjentów. Tymczasem Prezes Polskiego Towarzystwa badania bólu profesor Jan Dobrogowski powiedział, że z powodu wszelkiego rodzaju bólu przewlekłego cierpi w naszym kraju aż 27% osób. Średnia europejska nie przekracza 19% populacji. Liczba osób cierpiących zwiększa się wraz z wiekiem i po 65 roku życia ból doskwiera co drugiej osobie. Najczęstsze dolegliwości oprócz bólu nowotworowego to bóle pooperacyjne, głowy i układu ruchowego. Co piąta osoba z powodu bólu cierpi ponad dwadzieścia lat. Profesor Dobrogowski podkreślił, że w uśmierzaniu dolegliwości bólowych można pomóc 90% osób, nie mogą one jednak ograniczać leczenia do zażywania leków dostępnych bez recepty. W zbyt dużych dawkach powodują one poważne powikłania. Często jednak dla wielu pacjentów takie leki to jedyna dostępna forma walki z bólem, ponieważ jak przyznała doktor Jadwiga Pyszkowska konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny paliatywnej województwa śląskiego i opolskiego, wielu lekarzy wciąż niechętnie przepisuje opioidowe leki przeciwbólowe przydatne w leczeniu bólów o średnim i dużym nasileniu.

Doktor Pyszkowska zauważyła jednak, że pacjenci nie uzależniają się od leków, a przede wszystkim od bólu i jeśli lekarz nie ma przy sobie recept RPW pozwalających zaordynować choremu odpowiednie leki przeciwbólowe to świadczy to o jego braku odpowiedzialności i empatii.

Doktor habilitowana Dorota Karkowska z katedry prawa ubezpieczeń społecznych i polityki społecznej uniwersytetu Łódzkiego zwróciła uwagę, że nie zastosowanie odpowiedniego leczenia przeciwbólowego narusza ludzką godność i może być interpretowane jako poniżające traktowanie. Tymczasem według doktor Pyszkowskiej wycena świadczeń stosowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia w przypadku leczenia bólu jest niedostateczna co sprawia, że prowadzenie poradni przeciwbólowych jest nieopłacalne. Prezes polskiego towarzystwa medycyny rodzinnej profesor Jarosław Drobnik zauważył, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej podczas jednej wizyty pacjenta nie mają czasu na dokładną ocenę jego dolegliwości bólowych, a mimo to ciągle w przypadku 61% chorych leczeniem bólu zajmują się lekarze rodzinni. Problem z leczeniem bólu występuje w całej Unii Europejskiej. Tym ważniejsze są jednak kampanie społeczne które pomagają uświadomić lekarzom, że czas najwyższy poprawić sytuację. Organizatorem obecnej kampanii Nie ból się, bądź wolny od bólu, są fundacja Wygrajmy zdrowie i Koalicja na rzecz walki z bólem. Miejmy nadzieję, że akcja przyniesie pozytywne efekty i stanie się pierwszym krokiem do uwolnienia ludzi w naszym kraju od przewlekłego bólu który nieleczony może znacznie utrudnić życie, a niekiedy nawet zamienić je w piekło.

 

___

foto: http://pulsmedycyny.pl/foto/4424340,42870,156739,32859

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.