Na obrazku widnieje logo stoważyszenia wiosna, oraz obok logo szlachetnej Paczki.

Jak wygląda Polska bieda?

Święta coraz bliżej. Trwa szał zakupów i wybierania najbardziej atrakcyjnych prezentów. W takiej chwili warto pomyśleć o tych wszystkich, którzy na co dzień żyją bardzo skromnie i poznać przyczyny ich ubóstwa. Przeczytajcie uważnie raport o biedzie przygotowany przez Stowarzyszenie Wiosna – organizatora akcji Szlachetna Paczka, bo mówi on bardzo dużo o tym, jakie są największe problemy najbiedniejszych i proponuje kilka rozwiązań, które mogą im pomóc.

Na początek kilka danych statystycznych. Co druga rodzina w Polsce ma zaległości w bieżących opłatach, nie ma z czego oddać pożyczki lub spłacić kredytu. Co trzeci senior nie może wydać więcej niż siedem złotych dziennie, żeby nie popaść w długi. Co piąta rodzina wielodzietna mieszka wspólnie w jednym pokoju i tyle samo osób wydaje na opłacenie mieszkania więcej niż połowę swoich dochodów. Jedna na sześć rodzin w Polsce żyje bez łazienki.

Rodziny, w których pojawia się poważna choroba lub niepełnosprawność mają dziennie do dyspozycji jeden złotych i sześćdziesiąt groszy na osobę. To mniej niż cena bochenka chleba.

Gdy wolontariusze Szlachetnej Paczki zapytali potrzebujących o szczególne upominki jakie Ci chcieliby otrzymać najczęściej wymieniali przedmioty, które wielu z nas kupuje regularnie. Są to np kawa rozpuszczalna, pierś z kurczaka czy choinka. Pytani co jest dla nich najtrudniejsze odpowiadali że brak odpoczynku oraz niezaspokojone potrzeby związane z przestrzenią fizyczną i emocjonalną. To ostatnie jest szczególnie dotkliwe w rodzinach wielodzietnych, gdzie na jedną osobę przypada jedna trzecia pokoju, a takie wygody jak ciepły prysznic są niedostępne bo brakuje zaplecza sanitarnego.

Według wolontariuszy skutkami biedy są niskie poczucie własnej wartości i wrażenie uwięzienia w trudnej teraźniejszości. Siła tych odczuć jest porównywalna z bólem fizycznym. Szczególnie ważne staje się w tej sytuacji wsparcie otoczenia i wzrost wrażliwości społecznej ludzi lepiej sytuowanych. Największym dobrem rodzin najuboższych są silne rodzinne więzi oraz doświadczenie życiowe.

Podstawowymi przyczynami biedy są: choroba lub samotność w rodzinie, wielodzietność, nagłe nieszczęście, samotne rodzicielstwo oraz starość.

Założyciel stowarzyszenia Wiosna i twórca Szlachetnej Paczki – ksiądz Jacek Stryczek – podkreśla, że raport o biedzie to służba publiczna stowarzyszenia. Mam wrażenie, że większość projektów pomocowych polega na tym, że tutaj jest biórko a tam jest szyba a za tą szybą gdzieś tam daleko są ci biedni. My natomiast staramy się nie patrzeć na świat biedy i świat problemów przez szyby tylko być z ludźmi w ich świecie. W ich kłopotach.

Dodał, że Szlachetna Paczka to już nie tylko pomoc materialna. ale także pomoc prawna, lekarska i wspieranie seniorów. Od tego roku wprowadzamy także program biznesowy dla rodzin w potrzebie uruchamiamy projekt Paczka Biznesu. Zaczynamy od szkolenia wolontariuszy z obszaru zarabiania i wydawania pieniędzy. Oni z tą wiedzą pójdą do potrzebujących ludzi. Chcemy pomóc Polakom odnaleźć się na wolnym rynku. Raport powstał na podstawie rozmów, które wolontariusze przeprowadzili, z osobami potrzebującymi w 2015 roku. Odwiedzili ponad 35 tysięcy rodzin, a prawie 21 tysięcy z nich uzyskało pomoc.

O tym jak działa Szlachetna Paczka i jaki jest skuteczny sposób walki z wykluczeniem społecznym oraz biedą przeczytacie w wywiadzie, który ukazał się na blogu w grudniu zeszłego roku. Serdecznie zachęcam was do lektury i włączenia się w akcję wspierania innych.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.