zdjęcie przedstawia dwóch mężczyzn segregujących śmieci

Jak wygląda naklejka na pojemniki na śmieci czytelna dla osób niewidomych?l

Za naszą kampanię „Segreguję – Nie Widzę Przeszkód” zostaliśmy uhonorowani wyróżnieniem Dobroczyńca Roku. Jesteśmy z niej bardzo dumni, bo dzięki niej osoby z niepełnosprawnością wzroku mają szansę samodzielnie segregować odpady – opowiada Bartosz Lewicki, rzecznik Grupy ENERIS.

 

logo segreguję nie widzę przeszkód, czyli czarny zarys oka a w jego środku dwie strzałki i liść oznaczające recykling

 

 

Jak zrodził się pomysł stworzenia naklejki na pojemniki?

Podczas jednego z pikników edukacyjnych organizowanych przez naszą firmę podeszła do nas grupa osób z niepełnosprawnością wzroku. Zwrócili nam uwagę, że bardzo chcieliby segregować śmieci, ale nie mają na to szans, bo pojemniki nie są w żaden sposób oznaczone, a dodatkowo za każdym razem ustawiane są w innej kolejności. Chcąc rozwiązać problem rozpoczęliśmy współpracę z Polskim Związkiem Niewidomych, Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Laskach, Fundacją Vega z Kielc i Niewidzialną Wystawą. Ustaliliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie naklejka. Musi być ona odporna na warunki atmosferyczne, bo znajdować się będzie na pojemniku zarówno w słońcu, w deszczu oraz śniegu. A ponieważ będzie często dotykana, nie może być łatwościeralna.

Dzięki współpracy ze specjalistyczną drukarnią w Poznaniu ustaliliśmy, że naklejka będzie zrobiona z tworzywa sztucznego wykonanego w stu procentach z materiałów pochodzących z recyklingu.

Jakie napisy znajdują się na naklejce?

Naklejka jest w rozmiarze A5 i zawiera sześć napisów zgodnie z kategoriami na jakie dzielimy śmieci. Jest więc szkło plastik, papier, makulatura, odpady biodegradowalne, odpady zmieszane i baterie.

Jak dużym zainteresowaniem cieszy się wasze rozwiązanie?

Wysłaliśmy już ponad trzy tysiące naklejek do miast w całej Polsce. Niektóre miasta zamówiły większą ilość chcąc wprowadzić je na osiedlach. Wysyłamy także bezpłatnie dwie naklejki osobom prywatnym. W tej sprawie mogą się państwo skontaktować z nami mailowo pod adresem ok@grupa-eneris.pl, telefon 801 00 38 38. Więcej informacji o naklejkach znajdą państwo na stronie grupa-eneris.pl/naklejki.

Krytycy tego rozwiązania wskazują na dyskomfort wynikający z konieczności dotykania naklejki. Jakby pan odpowiedział na podobny zarzut?

Kiedy wyrzucamy śmieci zawsze dotykamy pojemników. Każdy człowiek dbający o zdrowie i higienę po wyrzuceniu śmieci po prostu myje ręce. Naklejki, jak i całe pojemniki muszą być również utrzymywane w czystości przez administrację osiedli, bo między innymi za to płacimy w miesięcznym czynszu.

Mamy świadomość, że naklejka to ważny, pierwszy krok – ale nie ostatni. Jako Grupa ENERIS przeszkoliliśmy naszych pracowników z zasad współpracy z osobami niepełnosprawnymi. Również, co ważne, mimo że kwestia gospodarki odpadami jest już od dawna uregulowana prawnie, to do tej pory przepisy nie obligowały samorządów do zapewnienia osobom niewidomym możliwości segregacji odpadów. We współpracy z osobami z niepełnosprawnością wzroku podjęliśmy starania o zmianę ustawy o ochronie środowiska poprzez złożenie odpowiedniej petycji w Sejmie. Dzięki temu już wkrótce zostaną wprowadzone odpowiednie przepisy.

 

naklejki na pojemniki na śmieci. Każda z nich ma czarne tło, na górze napisy: bioodpady, papier, szkło, plastik, baterie, zmieszane, pod napisem prosty rysunek żółtym obrysem, liścia, kartki papieru, naczynia, butelki, baterii, a na dole napis brajlem również w kolorze żółtym
Naklejki na pojemniki
Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.