Jak uniknąć błędów przy projektowaniu łazienki dla wszystkich?

Najważniejszą cechą dobrze zaprojektowanej łazienki powinno być to, że jest ona dostępna dla wszystkich. Każdy bez względu na stan zdrowia powinien móc z niej skorzystać – tłumaczy Aleksandra Polek, architektka wnętrz współpracująca z Marką Koło.

Jakie pani zdaniem są najważniejsze błędy popełniane przez projektantów?

Zaczynają się już od podjazdu prowadzącego do łazienki. Duża grupa osób z niepełnosprawnością porusza się za pomocą wózka inwalidzkiego więc brak rampy podjazdu czy windy skutecznie uniemożliwia dostanie się do pomieszczenia. Kolejną barierą jest niedostosowanie wielkości otworu drzwiowego. Prawidłowo zaprojektowane drzwi powinny mieć w świetle minimum 90 centymetrów. Nie mogą być także za duże, większe niż 1 metr ponieważ są wówczas ciężkie i ich otwarcie sprawia poważny problem osobom z niedowładami kończyn. Klamka drzwi nie powinna być kanciasta, za to musi być solidnie zamocowana, ponieważ często służy także jako podpora. Poważną barierą utrudniającą dostanie się do pomieszczenia bywa próg. Jego wysokość nie powinna przekraczać dwóch centymetrów. Można także stosować listwy podprogowe.

Bardzo częstym błędem popełnianym przez projektantów jest ignorowanie przestrzeni manewrowej. Przez to określenie rozumiemy wolny, niczym niezastawiony obszar, który umożliwi osobie na wózku swobodny obrót już wewnątrz pomieszczenia.

Minimalna przestrzeń manewrowa powinna wynosić półtora metra, ale lepiej jest jeśli tego miejsca zostawimy nieco więcej. Projektanci często nie są skłonni do kompromisu. Nie chcą wyburzać ścianki działowej, co powiększyłoby przestrzeń łazienki i zmniejszyło przestrzeń pomieszczenia znajdującego się  za ścianą. Bardzo ważne jest ergonomiczne rozplanowanie wnętrza łazienki. Osoba z niepełnosprawnością nie powinna mieć przecież poczucia, że znajduje się w pomieszczeniu z torem przeszkód. Niezbędne w dostosowanej łazience są uchwyty wspierające, które pomagają wózkowiczom utrzymać równowagę podczas przesiadania się z wózka na toaletę, czy przy wejściu pod prysznic. Łazienka nie powinna zawierać także elementów zbędnych, które do niczego nie służą, a zabierają jedynie przestrzeń. Należą do nich rozmaite maty, czy dywaniki  utrudniające manewry wózka. Często zbędne okazują się też elementy dekoracyjne wazony, świeczki kwiaty które mogą być przypadkowo strącone przez manewrującego wózkowicza. Ważna w całym pomieszczeniu jest za to kolorystyka szczególnie jeśli z łazienki korzystają osoby niedowidzące lub starsze. Zróżnicowane barwy stają się dla nich punktem odniesienia ułatwiającym orientację w pomieszczeniu. Może to być na przykład ciemna deska do toalety na tle białej podłogi lub ciemne klamki na tle szarych drzwi. Doskonałym udogodnieniem dla osób niewidomych jest umieszczenie informacji w Brajle’u na wysokości klamki.

Przystosowana łazienka Koło Geberit Group

Co oznacza pojęcie łazienka dla wszystkich?

To łazienka z której mogą skorzystać wszyscy bez względu na wiek i stan zdrowia. To pomieszczenie, w którym przestrzeń dostosowana jest zarówno dla młodych i zdrowych jak i dzieci, osób starszych i użytkowników z niepełnosprawnościami. Udogodnieniem dla dziecka może być np. taboret, który ułatwi mu skorzystanie z umywalki. Ważnym elementem są zamontowane na odpowiedniej wysokości poręcze, deski czy miski klozetowe umożliwiające korzystanie z łazienki osobom z dysfunkcjami.

Porozmawiajmy o rozwiązaniach bardziej szczegółowych. Jak powinna wyglądać łazienka idealnie dostępna?

Często mówimy o drobiazgach, na które przeciętny człowiek nie zwraca uwagi. Mają one jednak ogromne znaczenie jeśli chodzi o komfort, bezpieczeństwo i w ogóle możliwość korzystania przez użytkownika. Jeśli chodzi o toaletę to miska powinna być umieszczona w odległości nie mniejszej niż 70 centymetrów od tylnej ściany. Wysokość krawędzi deski powinna wynosić 45 – 50 centymetrów. Wielkim udogodnieniem są uchwyty ułatwiające siadanie na toalecie. Ich optymalna wysokość to 80 85 centymetrów. Przycisk do spłukiwania powinien znajdować się z boku lub powinno się ono odbywać automatycznie. Papier toaletowy umieszczamy na wysokości 100 – 120 centymetrów od podłogi.

Kolejnym elementem łazienki jest brodzik, jego wysokość nie powinna być wyższa niż 2 cm, a minimalna powierzchnia to 90×90 cm. Niezbędne są w nim elementy antypoślizgowe. Kratka odpływowa musi znajdować się pod siedziskiem prysznicowym. Wysokość siedziska niezbędnego do korzystania z kabiny powinna wynosić 43 do 48 centymetrów od posadzki.

Elementem gwarantującym stabilność i pomagającym utrzymać równowagę jest uchwyt kąpielowy. Dla wielu osób wygodne okazują się rozwiązania bezdrzwiowe. Wózkowicze powinni mieć także możliwość odbycia bezpiecznej i komfortowej kąpieli w wannie. Jej minimalna wysokość  powinna wynosić 150 centymetrów, szerokość 70 – 80, a głębokość od  32  do  48 centymetrów. Wysokość górnej krawędzi wanny nie powinna być większa od poziomu siedziska w wózku inwalidzkim, bo uniemożliwiałoby to przesiadanie się. Nie może mieć też więcej niż 60 centymetrów w sytuacji, jeśli korzystają z niej osoby nie w pełni sprawne ruchowo. Wchodzenie i wychodzenie z wanny ułatwiają specjalne siedziska, które możemy na niej zamontować. Osobom starszym jesteśmy w stanie zaproponować specjalne schodki do wchodzenia i wychodzenia. Kształt baterii wannowej powinien być obły.

Istotnym problemem do rozwiązania jest regulowanie temperatury wody. Powinno się to odbywać poprzez termostat,  ponieważ niepełnosprawność może być związana z zaburzeniem czucia ciepła co stwarza ryzyko poparzenia. Ważna jest także długość słuchawki prysznica co najmniej 150 centymetrów i możliwość jej zawieszania. Istnieją także szczegółowe wytyczne odnośnie montowania umywalek. Powinna ona znajdować się na wysokości 85 centymetrów od posadzki. Jej spód musi być powyżej poziomu kolan osoby znajdującej się na wózku. Nie można natomiast montować postumentu lub półpostumentu pod umywalką bo utrudnia a nawet czasami uniemożliwia skorzystanie z niej od frontu. Komfortowa szerokość umywalki to 60 centymetrów a głębokość 50. Niezbędny jest też uchwyt wspierający i powierzchnia manewrowa 90×120 centymetrów. Dla osób niepełnosprawnych ważne jest, aby lustro było montowane na wysokości 100 cm od poziomu posadzki. Najlepsze jednak  są lustra uchylne, ponieważ użytkownik ma możliwość regulowania kąta nachylenia. Obła bateria umywalkowa nie powinna być uruchamiana za pomocą kurków. Lepiej i wygodniej zastosować sensor elektryczny lub specjalny przycisk do włączania strumienia wody. Przy projektowaniu mebli i gniazdek elektrycznych musimy pamiętać o tym, że nie mogą one utrudniać korzystania z podstawowych funkcji łazienki. Żeby wózkowicz mógł skorzystać z każdej półki w szafce, nie powinny być one montowane wyżej niż 35 – 40 centymetrów od posadzki. Ze względów bezpieczeństwa wszystkie gniazdka elektryczne powinny znajdować się w odległości co najmniej 60 centymetrów od strumienia wody na wysokości 40 – 120 centymetrów od posadzki. Muszą być izolowane hermetyczną klapką zabezpieczającą.

Czy marka Koło ma w swojej ofercie kolekcję dedykowaną klientom z niepełnosprawnościami?

Oczywiście, że tak. Jest to kolekcja Nova Pro bez barier, której produkty pozwalają dobrze zaprojektować łazienkę dla osób niepełnosprawnych. Konkretne produkty i rozwiązania znajdą państwo pod linkami. Serdecznie zapraszamy do naszych salonów i korzystania z nowoczesnych komfortowych i bezpiecznych rozwiązań.

W kolekcji mamy do wyboru dwa rodzaje toalet dedykowanych. WC kompaktowe, którego wysokość wynosi 46 cm – http://www.kolo.com.pl/produkty/wc-bidety-pisuary/miski-wc-stojace/miska-kompaktowa-lejowa-dla-osob-niepenosprawnych-nova-pro-bez-barier-odpyw-poziomy-wys-46-cm/13992/ , a także miskę wiszącą o głębokości 70 cm – http://www.kolo.com.pl/produkty/wc-bidety-pisuary/miski-wc-wiszace/miska-ustepowa-wiszaca-rimfree-dla-osob-niepenosprawnych-nova-pro-bez-barier-bez-wewnetrznego-konierza/14000/ . Do toalet Koło proponuję siedzisko z wzmocnionymi zawiasami – http://www.kolo.com.pl/produkty/wc-bidety-pisuary/deski-sedesowe/siedzisko-dla-osob-niepenosprawnych-nova-pro-bez-barier/14002/ , jak i deskę antybakteryjną, również o wzmocnionej konstrukcji – http://www.kolo.com.pl/produkty/wc-bidety-pisuary/deski-sedesowe/deska-sedesowa-antybakteryjna-z-pokrywa-nova-pro-bez-barier-dla-osob-starszych-i-niepenosprawnych/14005/ . Kolekcja Nova Pro Bez Barier  zawiera także umywalkę dedykowaną w dwóch rozmiarach 55×55 cm – http://www.kolo.com.pl/produkty/umywalki-i-postumenty/umywalki-uniwersalne/umywalka-nova-pro-bez-barier-55-cm-dla-osob-niepenosprawnych-z-otworem-z-przelewem/13041/  i 65×65 cm http://www.kolo.com.pl/produkty/produkty-specjalne/dla-niepenosprawnych/umywalka-nova-pro-bez-barier-65-cm-dla-osob-niepenosprawnych-z-otworem-z-przelewem/13985/ .   Ponadto Koło proponuje serię Lehnen Concept ze stali nierdzewnej, a także Lehnen Evolution ze stali nierdzewnej z białymi elementami ozdobnymi. Zawierają one różne produkty dedykowane łazience bez barier.

-poręcz prosta – http://www.kolo.com.pl/produkty/produkty-specjalne/dla-niepenosprawnych/porecz-prosta-lehnen-concept-30-cm/12622/ , http://www.kolo.com.pl/produkty/produkty-specjalne/dla-niepenosprawnych/porecz-prosta-lehnen-evolution-60-cm/4118/

-poręcz kątowa 90° – http://www.kolo.com.pl/produkty/produkty-specjalne/dla-niepenosprawnych/porecz-katowa-90-lehnen-concept-30-x-60-cm-lewa/20078/ , http://www.kolo.com.pl/produkty/produkty-specjalne/dla-niepenosprawnych/porecz-katowa-90-lehnen-evolution-30-x-30-cm/4123/

-poręcz ścienna łukowa stała – http://www.kolo.com.pl/produkty/produkty-specjalne/dla-niepenosprawnych/porecz-scienna-ukowa-lehnen-concept-60-cm-staa/12638/

-poręcz ścienna łukowa uchylna – http://www.kolo.com.pl/produkty/produkty-specjalne/dla-niepenosprawnych/porecz-scienna-ukowa-lehnen-concept-85-cm-uchylna/12652/ , http://www.kolo.com.pl/produkty/produkty-specjalne/dla-niepenosprawnych/porecz-uchylna-lehnen-evolution-70-cm/4144/

– siedzisko prysznicowe – http://www.kolo.com.pl/produkty/produkty-specjalne/dla-niepenosprawnych/siedzisko-prysznicowe-lehnen-concept-uchylne/12655/ , http://www.kolo.com.pl/produkty/produkty-specjalne/dla-niepenosprawnych/siedzisko-prysznicowe-lehnen-evolution-uchylne-bez-oparcia/4201/ , http://www.kolo.com.pl/produkty/produkty-specjalne/dla-niepenosprawnych/siedzisko-prysznicowe-lehnen-evolution-uchylne-z-oparciem/4203/

-lustro uchylne – http://www.kolo.com.pl/produkty/produkty-specjalne/dla-niepenosprawnych/lustro-uchylne-lehnen-evolution-prawe-60-x-45-cm/4165/

-zasłonkę prysznicową –  http://www.kolo.com.pl/produkty/produkty-specjalne/dla-niepenosprawnych/zasonka-prysznicowa-lehnen-evolution-biaa/4211/

W ofercie Koło znajduje się również wanna Comfort Plus w pięciu wymiarach – 150x75cm, 160x80cm, 170x75cm, 180x80cm i 190x90cm, do której można dokompletować zagłówek, a także siedzisko ułatwiające wchodzenie i wychodzenie z wanny. http://www.kolo.com.pl/produkty/wanny/wanny-asymetryczne/wanna-asymetryczna-comfort-plus-170-x-75-cm-z-uchwytami-zagowkiem-i-siedziskiem-lewa/4742/ . Ponadto oferta Koło zawiera brodzik Abele i Xeno z ryflowanym dnem – http://www.kolo.com.pl/produkty/kabiny-i-brodziki/brodziki-kwadratowe/brodzik-kwadratowy-abele/4607/ , http://www.kolo.com.pl/produkty/kabiny-i-brodziki/brodziki-pookrage/brodzik-pookragy-xeno/4657/ . Warto wspomnieć również, że wiele modeli wanien jak i brodzików występuje z możliwością powłoki antypoślizgowej.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.