Rycina autorstwa Andreasa Vesalis'a pochodząca z XVI wieku, pokazująca podstawę mózgu.

Jak poruszyć ręką za pomocą myśli?

Poruszanie rękami za pomocą myśli? To całkiem niedługo może stać się możliwe. Na uniwersytecie Ohio jest obecnie testowany specjalny system Neurolife. Jego skuteczność sprawdza 24 letni Ian Burkhart, który po nieszczęśliwym skoku do wody sześć lat temu jest sparaliżowany od szyi w dół i porusza się na wózku elektrycznym. Dzięki wspomnianemu systemowi działającemu jak bypass rdzenia kręgowego może poruszać ręką.

Mózg Iana połączony jest z ręką specjalnym neuroczipem z pominięciem rdzenia kręgowego. Impulsy z mózgu biegną do specjalnego rękawa nałożonego na rękę. Rękaw tłumaczy je na sygnały biegnące do sparaliżowanej ręki. W efekcie pacjent porusza nią za pomocą własnych myśli. Ten sukces okupił jednak olbrzymią pracą. Przez półtora roku intensywnie ćwiczył mięśnie ręki i w tej chwili jest w stanie np przeciągnąć kartę kredytową przez czytnik, przelać wodę do słoika czy podnieść filiżankę.

System Neurolife ma być testowany jeszcze na czterech pacjentach. Jeśli okaże się skuteczny to w ciągu kilku lat będą mogły z niego skorzystać osoby po urazach kręgosłupa lub udarze. Widać więc dla nich spore światełko w tunelu i miejmy nadzieję, że niedługo skutki niefortunnych skoków do wody i innych wypadków nie będą już tak dramatyczne jak dotychczas.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.