Zdjęcie przedstawia aktórów na scenie, większość z nich stoi, ma rozłożone lub wyciągnięte do góry ręce. Przed nimi na widowni siedzi reżyser.

Jak pokonać bariery za pomocą sztuki?

Czy słyszeliście o teatrze głuchoniewidomych w Tel Awiwie? Nazywa się Nalagaat co po hebrajsku znaczy Dotknij. To jedyne tego typu miejsce na świecie założone w 2002 roku. Jego twórcami są Adina Tal i Eran Gur. To nie tylko teatr, ale prawdziwe centrum kultury i sztuki. Znajduje się tam między innymi restauracja pogrążona w absolutnej ciemności i obsługiwana przez osoby niewidome. Spektakle grane przez aktorów o różnym stopniu niepełnosprawności uświadamiają publiczności, że nie ma różnicy między niewidomym głuchym czy widzącym. Na scenie teatru nic nie stanowi przeszkody w wyrażaniu siebie.

Każdy ma coś do ofiarowania drugiemu. Wystarczy by go szanował i chciał go poznać. Sztuka ułatwia to w sposób szczególny. To co określa życie głuchoniemych to izolacja, próżnia. Moje zadanie polega na tym, żeby przestali żyć w próżni i poprzez sztukę zaczęli się komunikować z widzącymi i słyszącymi – mówiła w jednym z wywiadów twórczyni teatru Adina Tal.

W zespole teatru znajdziemy zarówno aktorów całkowicie głuchych i niewidomych jak i takich, którzy zachowali cząstkowe widzenie i słuch. Większość cierpi na zespół Uschera, schorzenie genetyczne za sprawą którego dysfunkcja wzroku i słuchu jest postępująca.

Gdy zobaczymy ich na scenie przekonamy się, że poprzez sztukę na najwyższym profesjonalnym poziomie można przekroczyć granicę ciemności i ciszy by się wzajemnie zrozumieć

– pisała brytyjska pisarka i krytyk Lyn Gardner. Jeden z odgrywanych na deskach teatru spektakli opowiada o świecie głuchoniewidomej aktorki. Jest opowieścią o tęsknocie za tworzeniem relacji o inspirującym wyzwaniu. To zebrane z dzieciństwa wspomnienia i momenty kryzysu młodej dziewczyny i dorosłej kobiety. Bat Sheva wędruje do krainy obrazów świateł i cieni tworząc nowe wyobrażone światy. Z pomocą humoru odpędza ciemność i strach. Podążający za nią tłumacz oddaje głos myślom Bat Shevy. Razem tworzą działający idealny związek w milczeniu oddając głos dotykowi. Unikalny język wypowiedzi zamienia się w poezję gdy aktorka łagodnie przechodzi od tego co realne, do tego co fantastyczne. Od osobistego do uniwersalnego.

Na tym przykładzie widzimy jak doskonałym narzędziem do przełamywania barier i ograniczeń jest teatr. Aktorom pozwala na wyrażanie siebie. Jednocześnie poprzez sztukę inspirują innych i sprawiają, że ludzie przestają się obawiać odmienności. Zaczynają się interesować nowymi dla nich sposobami komunikacji i nieznanymi dotychczas metodami odbierania świata. To fantastyczna inicjatywa i warto by było pomyśleć o takiej również w stolicy naszego kraju. Na razie jednak gorąco zachęcam do odwiedzenia teatru wszystkich którzy znajdą się w Tel Awiwie.

foto: www.nalagaat.org

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.