Zdjęcie przedstawia laptop, na który nałożona jest myszka. Jest przymocowana u góry monitora na środku, ma prostokątny kształt i mały, okrągły obiektyw.

Jak korzystać z komputera bez użycia rąk?

W nowych technologiach utarł się zwyczaj pokazywania ciekawych, dopiero co upublicznionych rozwiązań. Dzisiaj jednak chciałbym odejść od tej reguły i napisać Wam o tym na jak wiele różnych sposobów można korzystać z komputera. Jak już wiecie po wcześniejszych wpisach ja będąc osobą niewidomą używam programu udźwiękawiającego komputer. Czyta on wszystko to co jest wyświetlane na ekranie dzięki czemu mogę czytać i odpowiadać na maile czy serfować po stronach internetowych.

Co jednak robią osoby którym korzystanie z komputera utrudnia niepełnosprawność ruchowa? Istnieje kilka ciekawych rozwiązań dedykowanych właśnie dla nich. Jednym z nich jest myszka HeadMouse Extreme. Jest ona zamocowana na monitorze laptopa i umożliwia obsługiwanie komputera za pomocą ruchów głowy. Nie wymaga specjalistycznego oprogramowania. Wystarczy port USB.

Mocuje się ją do górnej krawędzi monitora lub na tablecie. Dzięki niej można kontrolować kursor komputerowy wykonując naturalne ruchy głową.

W ten sam sposób możemy posługiwać się jej klawiszami po zainstalowaniu programu Dragger. Możemy także obsłużyć klawiaturę ekranową dzięki czemu wszystkie funkcje komputera stają się dla nas dostępne. Innym ciekawym urządzeniem jest Mouthstick stylus. To rodzaj specjalnego rysika, który pozwala korzystać z ekranów dotykowych bez użycia rąk. Trzymamy go w ustach i poruszając nimi możemy wykonać wszystkie standardowe czynności do jakich zdolny jest nasz tablet czy smartfon. Niezwykle pożyteczna okazuje się także myszka typu one way. Dzięki niej osoby, które nie są w stanie jednocześnie poruszać myszką wertykalnie i horyzontalnie mogą skierować kursor w każde miejsce na monitorze wykonując jedynie ruchy pozostające w jednej płaszczyźnie.

Swego rodzaju szczytem ułatwień i nowoczesnych rozwiązań jest Sip Puff Breeze. Pozwala obsługiwać komputer za pomocą rurki w jamie ustnej. Reaguje na zmiany ciśnienia pod wpływem łykania bądź dmuchania. Bardzo użyteczne, a nawet niezbędne dla osób z zaawansowaną niepełnosprawnością ruchową. Ma funkcje josticka obsługuje interfejs użytkownika i działa jak myszka komputerowa. Dzięki rurce można włączyć lub wyłączyć komputer oraz korzystać z jego oprogramowania. Na tym kończymy dzisiejszy przegląd nowoczesnych technologii. Mam nadzieję, że uświadomił wam jak wiele barier można pokonać wykorzystując nowoczesną technikę i tworząc pomysłowe rozwiązania. Na kolejny przegląd ciekawych urządzeń zapraszam za miesiąc no chyba, że wcześniej gruchnie wiadomość o jakimś niesamowitym wynalazku. Wówczas z pewnością wiadomość o tym znajdziecie na www.kolociebie.com Serdecznie zapraszam.

 

foto: www.spectronics.com.au

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.