Jak dotknąć bajki?

Czy ktoś z Was miał kiedyś w ręku książkę dotykową? Jeśli nie to żałujcie, bo na przykład niewidome dzieci mogą oglądać rękoma postacie z ulubionych bajek.
W Lublinie istnieje wypożyczalnia książek dotykowych prowadzona przez fundacje Jasne Strony. Książki dotykowe są wysyłane do czytelników z całego kraju.

Pluszowe postacie bajkowe uszyły dziewczyny odsiadujące karę więzienia w areszcie śledczym w Nisku na Podkarpaciu. Bajka opowiada historię o dwóch myszkach, a uszyte do niej postacie są doskonałym odwzorowaniem obrazków.

Do ich stworzenia użyto różnych materiałów. Pyszczki myszek są z pluszu uszy i ogony ze sztucznej skóry, oczy z koralików. Do tworzenia dotykowych obrazków wykorzystano także koronki, modelinę a nawet smoczki niemowlęce. Książeczki będą dostępne zarówno dla osób niewidomych jak i niedowidzących, ponieważ tekst będzie wydrukowany dużą, czarną czcionką oraz w alfabecie brajlowskim.

Materiały z których uszyto postacie zostały kupione częściowo ze środków na zajęcia resocjalizacyjne dla osadzonych w areszcie. Do każdej książki zostanie dołączona płyta bajki niezapominajki z wierszami i bajkami czytanymi przez zaangażowane w projekt dziewczyny z Niska. Niebawem będą one tworzyć kolejne postacie do nowej książeczki dla najmłodszych dzieci.

Muszę przyznać, że ta inicjatywa bardzo mi się podoba. Z jednej strony edukuje i rozwija wrażliwość osób, które z różnych powodów znalazły się na życiowym zakręcie. Daje im szansę zrobienia czegoś wartościowego i pożytecznego dla innych. Więźniarki mogą dzięki temu poczuć, że ich praca ma bardzo ważny sens społeczny, a najmłodsi niewidomi i niedowidzący mogą wyobrazić sobie magiczny bajkowy świat korzystając z dotyku, który w tym wypadku zastępuje wzrok.

Mam wielką nadzieję, że Lubelska wypożyczalnia będzie się rozwijać i gromadzić coraz więcej takich wyjątkowych książek. Dzięki temu padnie kolejny mit o tym, że niewidomi nie mogą oglądać otaczającego świata i następna bariera związana z niepełnosprawnością zostanie pokonana. Trzymam kciuki za rozwój projektu i serdecznie gratuluję dziewczynom z Niska, które wpadły na ten ciekawy i niezwykle potrzebny pomysł oraz wykonały fantastyczną pracę by go zrealizować.

——-

foto: Jasne Strony

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.