Komar Aedes aegypti przenoszący wirusa Zika

Hiszpania: Noworodek wygrał z wirusem Zika!

W Barcelonie przyszło na świat pierwsze w Europie dziecko zarażone wirusem Zika.

Jego matka przeszła Dengę, wirusową chorobę tropikalną przenoszoną przez komary. Wcześniej podróżowała po Ameryce Łacińskiej. Gdy dowiedziała się, że zaatakował ją także Wirus Zika, postanowiła zachować ciążę i urodzić dziecko przez cesarskie cięcie. Po porodzie lekarze poinformowali, że stan chłopca jest stabilny i nie potrzebuje on podłączenia do respiratora. Szef oddziału neonatologii szpitala, Feliks Castillo, powiedział, że z klinicznego punktu widzenia dziecko ma się dobrze. Jego funkcje życiowe są normalne i stabilne. Jednocześnie dodał, że obwód czaszki dziecka jest mniejszy od normalnego, a małogłowie jest spowodowane właśnie wspomnianym wirusem.

W całej Hiszpanii Ziką zakażonych jest 190 osób. Duża liczba zachorowań w tym kraju wynika z faktu, że ponad 20 procent mieszkających tam cudzoziemców pochodzi z krajów, w których komary przenoszą wirusa. Zakażenie Ziką stwierdzono także w Słowenii u jednej z ciężarnych kobiet, ale w tamtym przypadku niedoszli rodzice zdecydowali się na aborcję.

Wirus Zika wywołuje małogłowie u noworodków i może powodować choroby neurologiczne u dorosłych. Jego występowanie stwierdzono dotychczas w 60 krajach. Najbardziej ucierpiały państwa Ameryki Środkowej i Południowej. W Brazylii od 2015 roku Ziką zaraziło się półtora miliona osób.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.