Zdjęcie przedstawia zawodników na postumencie, trzymających puchar i polską flagę podczas Amp Futbol Cup 2015

Gorące lato ampfutbolistów!

Pojedynek reprezentacji z Mistrzami Świata w Warszawie, rywalizacja o organizację mistrzostw Europy w Polsce, zacięta walka o zwycięstwo w Ekstraklasie, a także start regularnych treningów dla dzieci – tak w skrócie wyglądać będą najbliższe miesiące w polskim ampfutbolu. Dynamika rozwoju tej dyscypliny od niemal pięciu lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie!

Zacznie się od trzęsienia ziemi. Już na początku września podczas V edycji międzynarodowego turnieju Amp Futbol Cup (Warszawa 10-11 września) Polska zmierzy się z Mistrzami Świata Rosją oraz z bardzo silnymi drużynami Anglii, Hiszpanii, Francji i Włoch. Biało-czerwoni formę, mającą zagwarantować im zwycięstwo w turnieju, szlifować będą na zgrupowaniach w Szczawnicy (12-14 sierpnia) oraz w Warszawie (3-4 września).

Tegoroczne turnieje w Hiszpanii oraz na Podhalu były dla nas „poligonami doświadczalnymi”, dzięki którym mogłem sprawdzić jak w reprezentacji będą radzić sobie nowi zawodnicy. Naszym priorytetem jest jednak Amp Futbol Cup i to w tym turnieju zagrają najlepsi z najlepszych – mówi selekcjoner reprezentacji Polski, Marek Dragosz.

Do Warszawy przyjadą m.in. mistrzowie świata, Rosjanie. To właśnie w „Sbornej” trener biało-czerwonych upatruje głównego rywala biało-czerwonych do zwycięstwa w turnieju: – To jest absolutny światowy top, zasłużenie wygrali ostatni mundial w Meksyku i tym bardziej nie mogę się już doczekać meczu z tą drużyną. Będzie to dla nas wspaniałe doświadczenie!

amfutboliści na boisku
W trakcie dwudniowej imprezy oceniana będzie nie tylko forma naszych kadrowiczów, ale również organizacja turnieju. Polacy ubiegają się bowiem o prawo do organizacji przyszłorocznych ampfutbolowych mistrzostw Europy. Dlatego też wrześniowe zmagania będą próbą generalną i zarazem reklamą Warszawy, jako jednego z kandydatów.

Gdyby ta pierwsza edycja mistrzostw nie odbyła się w Polsce, to bardzo bym się pogniewał. To, w jaki sposób zorganizowane są turnieje w Warszawie – logistyka, oprawa, promocja, poziom sportowy , to bez wątpienia najwyższy poziom spośród wszystkich imprez, w których miałem przyjemność uczestniczyć – dodaje Dragosz.

Zdjęcie przedstawia drużyne Husaria Kraków

Na równie duże emocje kibice mogą liczyć w trakcie rozgrywek Amp Futbol Ekstraklasy. Jeden punkt – dokładnie taką przewagę ma Husaria Kraków przed ostatnim turniejem ligowym, w którym poznamy mistrza kraju sezonu 2016. Plany obrońcom tytułu chcieliby pokrzyżować zawodnicy GKS-u Góra, którzy stracili jednak pozycję lidera w niedawnym turnieju w Białce Tatrzańskiej. Husaria grając w Białce w roli gospodarza rozegrała fantastyczne zawody, dzięki czemu wróciła na pierwsze miejsce w tabeli, a jej zawodnicy wysunęli się na prowadzenie w klasyfikacjach indywidualnych.

W grze o złoto jest również ciągle Lampart Warszawa, który liczy na potknięcia faworytów, a w drugiej części tabeli toczy się równie zażarta walka o miejsca 4-5 pomiędzy Kuloodpornymi Bielsko-Biała i Gryfem Szczecin.

Patrząc na ilość emocji i zaangażowania w walce o tytuł, to bardzo dobrze, że poziom ligowy się wyrównał. W poprzednim sezonie zagwarantowaliśmy sobie mistrzostwo już w połowie sezonu, a w tym roku wszystkie drużyny rywalizują ramię w ramię. Nie ma faworytów i dzięki temu widowisko jest zdecydowanie większe. Nikt nie gra zachowawczo – mówi Marek Zadębski, kapitan Husarii Kraków i bramkarz reprezentacji Polski.

O tym, która z drużyn zostanie Mistrzem Amp Futbol Ekstraklasy, dowiemy się w pierwszy weekend października, kiedy to ampfutboliści z całego kraju – po raz ostatni w tym sezonie – o punkty powalczą w Bielsku-Białej. – Na pewno każda z drużyn da z siebie wszystko i każdy będzie chciał dobrze zakończyć rozgrywki. My, zawodnicy Husarii, będziemy gryźć trawę, aby ponownie zostać najlepszą drużyną w Polsce i wrócić do Krakowa z pucharem i medalami! – dodaje Zadębski.

Amp Futbol to jednak nie tylko reprezentacja i rozgrywki klubowe. Wizja rozwoju tej dyscypliny  sięga bowiem jeszcze dalej. We wrześniu ruszają regularne treningi dla najmłodszych zawodników, czyli Akademia Amp Futbol Varsovia. Kilkanaścioro dzieci z różnymi niepełnosprawnościami ruchowymi stawiło się już na dwóch wakacyjnych treningach. – Cały czas liczymy na nowe zgłoszenia i wierzymy, że ta grupa będzie początkiem czegoś wielkiego – mówi Mateusz Widłak prezes Amp Futbol Polska – zdecydowaliśmy się otworzyć Akademię również dla dzieci z innymi niepełnosprawnościami ruchowymi, ponieważ uważamy że każdy powinien mieć możliwość gry w piłkę. Ta idea jest dla nas kluczowa od samego początku!

 

Dzieci na zajęciach ampfutbolu

Wizję tą podziela również kapitan ampfutbolowej reprezentacji Polski, Przemysław Świercz – Mamy nadzieję, że młodzi zawodnicy, którzy trenują w Akademii będą mogli, podobnie jak my, cieszyć się wspólną grą w piłkę nożną, a w przyszłości część z nich dołączy do naszej reprezentacji.

Druga połowa 2016 roku będzie dużym wyzwaniem nie tylko dla zawodników, ale również osób odpowiedzialnych za organizację środowiska ampfutbolowego. To już pięć lat od rozpoczęcia pierwszych treningów dla osób po amputacjach w Polsce, a wrześniowy turniej będzie częścią obchodów tego jubileuszu. Na największej tegorocznej ampfutbolowej imprezie na świecie zaprezentują się najlepsze reprezentacje z mistrzami globu na czele. Podczas Amp Futbol Cup Polska może zostać ogłoszona również gospodarzem przyszłorocznych mistrzostw Europy. W październiku poznamy rozstrzygnięcia w drugim sezonie Ekstraklasy, a na deser najmłodsi zawodnicy będą mogli regularnie trenować, szlifując swoje piłkarskie umiejętności. Takiego roku w historii polskiego ampfutbolu jeszcze nie było, dlatego trzymamy kciuki za wszystkie sukcesy – te sportowe oraz organizacyjne!

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.