Zdjęcie przedstawia kadr dłoni mężczyzny siedzącego na wózku inwalidzkim.

Google maps pokaże budynki przystosowane dla wózkowiczów.

Google Maps wskaże budynki przystosowane dla użytkowników z niepełnosprawnością. Niestety na razie tylko w Stanach Zjednoczonych. Dzięki tym udogodnieniom wózkowicze łatwiej zaplanują spotkania biznesowe, czy aktywność w czasie wolnym.

Funkcja lokalnych przewodników Google Maps podaje między innymi godziny otwarcia danych obiektów oraz oceny i opinie osób odwiedzających. To użytkownicy dzielą się między sobą informacjami.

Tak samo było w przypadku dostosowywania oferty dla użytkowników na wózkach. Przez kilka miesięcy google zbierał opinie o konkretnych miejscach i na podstawie odpowiedzi użytkowników ustalał, czy budynek jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową, czy są w nim np podjazdy i windy. Zgromadzone w ten sposób dane dodano w sekcji udogodnienia znajdującej się w opisach miejsc.

Na pomysł opisania budynków pod kontem potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową wpadł Rio Akasaka, jeden z pracowników google. Zgodnie z obowiązującą tam polityką pracy, osiemdziesiąt procent czasu pracownik ma poświęcać na zadania, za które jest oficjalnie odpowiedzialny, a pozostałe dwadzieścia procent może wykorzystać na realizację własnych projektów. Akasaka zajmuje się wirtualną chmurą, w której można przechowywać dane. Dodał informacje o dostępnych dla wózkowiczów obiektach w konkretnych lokalizacjach.

Przyznam, że bardzo podobają mi się takie projekty. Zdecydowanie ułatwiają życie i pozwalają uniknąć wielu kłopotów, ponieważ człowiek na wózku ma pewność, że nie napotka na swojej drodze schodów, czy innych niedających się pokonać barier. Warto byłoby w podobny sposób opisać obiekty w całej Europie. Znając dynamikę internetowego świata sądzę, że to kwestia bardzo nieodległej przyszłości.

W Polsce takim portalem, gdzie są informacje o dostępnych budynkach jest Niepełnosprawnik, wspomniałem o nim również we wcześniejszym artykule na moim blogu.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.