Wieża radiostacji w lutym 2011 roku

Gliwice: Obok słynnej przedwojennej radiostacji powstanie park sensoryczny

Bardzo nowoczesny park sensoryczny powstanie przy słynnej gliwickiej radiostacji. Utworzy go dziesięć urządzeń akustycznych, które umożliwią odwiedzającym odczuwanie fal dźwiękowych za pomocą dotyku. Park ma być gotowy do końca roku.

Wspomniane urządzenia to między innymi ksylofon, organy rurowe, anteny paraboliczne, gongi i armata powietrzna. Park ma popularyzować zjawiska naukowe i nawiązywać do funkcji radiostacji, która w przeszłości emitowała sygnał dźwiękowy. Teren zostanie oświetlony, pojawią się alejki, klomby, ławki i meble miejskie, czyli siedziska wyposażone w kody umożliwiające odczytanie informacji na temat poszczególnych urządzeń – powiedział Mariusz Kopeć, rzecznik prasowy managera projektu Śląskiej Sieci Metropolitalnej. Wszystkie urządzenia parkowe mają być dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Manager projektu uzyskał już zgodę konserwatora zabytków na realizację inwestycji i obecnie czeka na pozwolenie na budowę. Przetarg na wykonawcę będzie ogłoszony jeszcze w sierpniu.

Centralnym punktem jest licząca 11 metrów wieża nadawcza, będąca najbardziej charakterystycznym punktem Gliwic i jedną z największych drewnianych budowli tego typu na świecie.

Przypomnijmy, że radiostacja w Gliwicach jest miejscem historycznym. Cały kompleks powstał w połowie lat trzydziestych dwudziestego wieku. Do dzisiaj zachował swój oryginalny układ. Centralnym punktem jest licząca 11 metrów wieża nadawcza, będąca najbardziej charakterystycznym punktem Gliwic i jedną z największych drewnianych budowli tego typu na świecie. Radiostacja jest zabytkiem techniki radiowej. Zasłynęła 31 sierpnia 1939 roku. To właśnie tutaj Hitlerowcy zorganizowali tak zwaną prowokację Gliwicką. Miasto to należało przed drugą wojną światową do III Rzeszy. Dzień przed wybuchem wojny Niemcy sfingowali atak powstańców śląskich na radiostację, co miało usprawiedliwić ich agresję na Polskę i przekonać naszych sojuszników, Francję oraz Anglię, że to my jesteśmy agresorem i nie warto udzielać nam pomocy.

Powstanie parku sensorycznego w takim miejscu z pewnością zapewni jeszcze większy ruch turystyczny, a z punktu widzenia turystów z niepełnosprawnościami to bardzo dobrze, że park będzie miejscem dostosowanym. Będziemy mogli na równi z innymi poznawać ten ciekawy zabytek i zaspokajać własną ciekawość historyczną.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.