Na obrazku znajduje się logo akcji Boskie Matki - wstążka, w którą wpisany jest symbol dziecka - uproszczony smoczek oraz oczy. Pod ikonką znaduje się napis Boskie Matki.

Fundacja Rak’n’Roll – nowotwory można leczyć również w ciąży. Nic nie przeszkodzi kobiecie, która tego chce być Boską Matką.

Szesnastego września w Warszawie fundacja Rak’n’ Roll zorganizowała konferencję poświęconą leczeniu kobiet w ciąży chorujących na nowotwory oraz inauguracji programu Boskie Matki. W jego ramach kobiety będą mogły otrzymać między innymi pomoc onkologiczną i psychologiczną, a także ginekologiczną i położniczą. Nie zapomniano także z zapewnieniu porad dietetycznych. Wszystkie konsultacje będą bezpłatne. Na znak solidarności z kobietami w ciąży chorującymi na nowotwory fundacja ogłosiła 6 października, a więc dzień w którym w 2009 roku rozpoczęła swoją działalność dniem Boskich Matek.

Podczas konferencji przedstawicielka fundacji Marta Ozimek-Kędzior zwróciła uwagę że ponad trzy czwarte kobiet w ciąży chorujących na raka spotyka się z zaleceniem jej przerwania. Bardzo często jest to sugestia niczym nie uzasadniona i błędna.

Z roku na rok zwiększa się liczba kobiet chorujących, a spowodowane jest to coraz późniejszym macierzyństwem oraz faktem, że różnego typu nowotwory są chorobami coraz bardziej rozpowszechnionymi w społeczeństwie. Jak podkreślił kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Warszawskiego Centrum Onkologii doktor Jerzy Giermek  jedna na tysiąc ciężarnych jest chora na nowotwór. Bardzo często kobiety takie boją się pójść do lekarza, co znacznie opóźnia diagnozę. Najczęściej spotykane nowotwory to te układu chłonnego, piersi, narządów rodnych oraz tkanek miękkich i kości. Jerzy Giermek tłumaczył, że w bardzo wielu wypadkach lekarze są w stanie przeprowadzać skuteczne leczenie chirurgiczne. Można także, choć dopiero po pierwszym trymestrze ciąży stosować chemioterapię. Radioterapię stosuje się tylko w ostateczności i ze wskazań życiowych.

Według profesora Mirosława Wielgosia z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego diagnoza onkologiczna nie musi oznaczać konieczności przerwania ciąży, choć oczywiście czasami może tak się zdarzyć. Lekarz podkreślił z całą mocą, że nie może być wówczas takiej sytuacji aby pacjentka chodziła od jednego miejsca do drugiego, bo będą jej mówili o klauzuli sumienia. Profesor zauważył, że bardzo ważna jest opieka nad pacjentkami onkologicznymi, które w przyszłości chciałyby zajść w ciąże. Oczywiście, że czasami leczenie nowotworu może się wiązać z utratą zdolności płodzenia, ale pamiętajmy że żyjemy w 21 wieku i możliwości medyczne są coraz większe dlatego wszystkim pacjentkom, które chcą zachować płodność zalecam konsultację przed rozpoczęciem terapii. Wówczas będzie możliwe zaplanowanie takiego sposobu leczenia, który wyleczy raka i pozwoli kobiecie w dalszym ciągu mieć dzieci. Możliwe jest przecież między innymi mrożenie zarodków i tkanki jajnika – dodał doktor Wielgoś.

Przyznam się wam szczerze, że bardzo podziwiam i popieram z całego serca działania fundacji Rak’n’Roll. Zajmują się przecież bardzo trudnym tematem i potrafią działać w taki sposób, żeby przywracać nadzieję, tysiącom kobiet i ich bliskim. Cała masa ich podopiecznych dzięki pomocy fundacji wychodzi z depresji spowodowanej zdiagnozowaniem raka i zrywa się do walki. Jednocześnie fundacja skutecznie walczy ze stereotypami, które są niezwykle szkodliwe jak choćby ten z gruntu fałszywy o konieczności przerywania ciąży przy nowotworze. Szczególnie interesującym zagadnieniem wydaje mi się pomoc psychologiczna jaką mogą otrzymać pacjentki. Właśnie dlatego 30 września, a najpóźniej na samym początku października zapraszam was do lektury niezwykle ciekawego wywiadu z Katarzyną Borowicz, psycholożką współpracującą z fundacją. Dowiecie się jak ważne przy zwalczaniu raka jest nastawienie psychiczne oraz w jaki sposób dbać o to, by było ono pozytywne. Na razie serdeczne gratulacje dla fundacji za podejmowane działania. Trzymam za Was mocno kciuki.

—–

foto: Fundacja Rak’n’Rol

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.