plakat do filmu silent child

Film o głuchej dziewczynce zdobył Oscara.

Najważniejszą nagrodę filmową świata dostał film opowiadający historię głuchej dziewczynki. Aktorka grająca w nim jedną z głównych ról wygłosiła przemówienie w języku migowym.

Nasz film opowiada o głuchej dziewczynce która urodziła się w świecie ciszy. To nie jest w żaden sposób przesadzone ani przejaskrawione. Miliony dzieci na całym świecie żyje w ciszy i mierzy się z barierami komunikacyjnymi zwłaszcza w dostępie do edukacji – powiedziała i zamigała Rachel Shenton.

Aktorka i scenarzystka filmu Silent Child odebrała nagrodę w kategorii najlepszy film krótkometrażowy. Film w reżyserii Chrisa Overtona przedstawia historię Libby. To sześcioletnia dziewczynka, która poznaje język migowy dzięki pracownicy socjalnej granej przez Shenton.

Inspiracją do scenariusza były osobiste przeżycia aktorki gdyż jej ojciec stracił słuch w wyniku chemioterapii.

Rolę sześcioletniej dziewczynki zagrała kilkuletnia głucha aktorka Maisie Sly. Shenton obiecała jej że jeśli film zdobędzie Oscara to swoją przemowę po odebraniu nagrody wygłosi w języku migowym. Na tym filmiku możecie zobaczyć że dotrzymała słowa.

Aktorka podziękowała amerykańskiej akademii filmowej za to że swoim werdyktem przyczyniła się do zwiększenia świadomości społecznej na temat sytuacji głuchych i języka migowego. Co ciekawe temat języka migowego został poruszony również w obsypanym nagrodami filmie Kształt Wody, który zdobył aż cztery statuetki. Jego główną bohaterką jest nie mówiąca i posługująca się migowym sprzątaczka Elisa Esposito grana przez Sally Hawkins. Trzeba przyznać że język migowy ma ostatnio dobrą passę. Oscar w Stanach porządny podręcznik dla dzieci w Polsce. Oby tak dalej. Widać że ten sposób komunikacji zaczyna być zauważany i traktowany coraz bardziej serio.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Jeden komentarz: On Film o głuchej dziewczynce zdobył Oscara.

  • Customwrittenessays

    Jak najbardziej popieram, masz w 100% racji i myślę, że większość Polaków jest takiego zdania. To tylko naturalne, bo niby z jakiej racji mamy pracować na ludzi, którzy dążą do zabrania nam naszej ziemi, działają przeciwko nam: mordują i gwałcą. Ja nie chcę tych szkodników w moim domu, Polsce, a jak ktoś ich tak kocha, to droga wolna. Może sobie wyjechać do Afryki czy innego kalifatu, bo to jednak chodzi o muzułmanów, którzy są jak rak złośliwy.

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.