ikonka facebooka

Facebook pomoże osobom niewidomym odczytywać memy

Facebook pomoże osobom niewidomym rozpoznawać obrazy zamieszczane w serwisie. W tym celu pracuje nad usprawnieniem algorytmów sztucznej inteligencji, które tworzą automatycznie opisy treści obrazków.

Za rozpoznawanie tego, co znajduje się na obrazkach zamieszczanych w serwisie Facebook, odpowiedzialne są te same algorytmy sztucznej inteligencji, które wykorzystywane są do rozpoznawania twarzy.

System odczyta mema

Nowe funkcje algorytmów rozpoznawania twarzy, które pozwalają na zidentyfikowanie konkretnych osób na zdjęciach nawet, gdy nie są na nich oznaczone, to niejedyna innowacja, nad którą pracuje ostatnio Facebook. Firma Marka Zuckerberga rozwija również technologię pozwalającą na identyfikację tekstu znajdującego się na obrazkach, na przykład na memach, w taki sposób, aby osoby niewidome mogły zapoznać się z treścią komunikatu za pomocą przełożenia grafiki na tekst, który następnie odczytywany jest przez syntezator mowy.

Technologia póki co jest w powijakach, a według szefa zespołu Facebooka zajmującego się udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnością, Jeffa Wielanda, nawet małe błędy w dokładności jej działania mogą doprowadzić do katastrofy.

Facebook odczyta zdjęcie

Zdaniem jednej z wolontariuszek, które pracują z Facebookiem przy rozwoju nowych technologii przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością, Janni Lehrer-Stein, nowe możliwości sztucznej inteligencji pozwolą jej czerpać więcej przyjemności z użytkowania serwisu. Dzięki nim niewidoma od 46. roku życia Lehrer-Stein będzie na przykład mogła poznać treść zdjęć z zakończenia szkoły swojej córki. Oprogramowanie przekładające tekst na mowę nie tylko rozpozna osoby znajdujące się na zdjęciach, ale także opowie o szczegółach na fotografii.

– Technologia ta daje mi na tyle dużo informacji, że mogę zaangażować się w życie rodzinne i ważne momenty uchwycone na zdjęciach nawet, jeśli ich nie widzę – powiedziała Lehrer-Stein.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.