Zdjęcie przedstawia medale olimpijskie, złoty, srebrny i bronzowy.

Ewa Durska i Piotr Małachowski z Międzynarodową Nagrodą Fair Play

Dwoje polskich mistrzów olimpijskich Ewa Durska i Piotr Małachowski otrzymało nagrodę Fair Play Międzynarodowego Komitetu Fair Play. Nagrodę odebrali podczas uroczystej gali w Brukseli.

Jesteście wzorem do naśladowania. Zdobycie medalu Igrzysk Olimpijskich lub Paraolimpijskich wymaga ogromnego wysiłku ale decyzja by go oddać dla czyjegoś dobra jest jeszcze trudniejsza – napisał w liście gratulacyjnym do zawodników przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Fair Play Jen Kamuti.

Piotr Małachowski przekazał swój srebrny medal na aukcję by zdobyć środki dla chorego na nowotwór Olka i ocalić jego oko, a Ewa Durska przekazała swój złoty medal z Igrzysk Paraolimpijskich w Rio Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Słoneczko w Złotowie, która zdobyła pieniądze dla chorującej na białaczkę Wiktorii.

Do nagrody polskich sportowców zgłosiła grupa studentów wydziału socjologii amerykańskiego Montgomery College w Maryland. W ich imieniu list podpisała Zoha Tariq z Pakistanu.

Dla mnie jest to wielki zaszczyt. Nigdy w życiu nie spodziewałam się, że zostanę tak wyróżniona. Jestem bardzo szczęśliwa – powiedziała Ewa Durska. Pani Ewa zdobyła już trzy złote medale na Igrzyskach w Rio Londynie i Sidney. Jest również wielokrotną mistrzynią i wicemistrzynią świata i Europy. Startuje w grupie zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. Wywiad z nią przeczytacie na blogu pod tym linkiem.

Piotr Małachowski to dwukrotny mistrz olimpijski, świata i Europy oraz rekordzista Polski.

Podkreśla, że medale nie są najważniejsze a nagroda fair play to coś absolutnie wyjątkowego.

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za tę nagrodę. To dla mnie ogromny zaszczyt i honor. W życiu jest wiele ważniejszych spraw od zdobywania medali i walki o zwycięstwa. Lubię pomagać innym. Szczególnie na sercu leży mi dobro i zdrowie dzieci -dodał.

Fakt, że dwoje polskich sportowców w tym samym roku zostaje uhonorowanych przez Międzynarodowy Komitet Fair Play jest wydarzeniem bez precedensu i można śmiało powiedzieć, że to wielkie święto polskiego sportu – powiedział prezes polskiego komitetu paraolimpijskiego Łukasz Szeliga, który z podziwem odniósł się do decyzji zawodników.

Sport uczy człowieczeństwa, które nasza paraolimpijka i olimpijczyk objawili w iście mistrzowskiej formule. Nie licząc na nic w zamian za medale, które były częścią ich ciężkiej pracy i sportowego sukcesu wsparli nimi innych. To gest, który napewno zasłużył na nagrodę fair play. Powinien też wszystkim uświadomić, że w życiu człowiek powinien umieć nie tylko brać ale też dawać – podsumował.

Serdecznie gratuluję naszym wspaniałym sportowcom, którzy pokazali, że w życiu liczy się nie tyle siła mięśni ale wielkość i dobroć serca.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.