Emotikony symbolizujące osoby z niepełnosprawnościami pojawią się już w tym roku

Osoby z różnymi niepełnosprawnościami doczekają się wreszcie emotikon symbolizujących ich sytuację życiową. Używając telefonów komórkowych i wszystkich innych – bardziej nowoczesnych – urządzeń będziemy mogli wybrać obrazek przedstawiający kobietę z białą laską, mężczyznę na wózku elektrycznym czy np protezę ręki. Nie zabraknie też osoby migającej w języku migowym a nawet psa przewodnika oraz aparatów słuchowych.

Emotikony staną się dostępne najprawdopodobniej jesienią tego roku. Organizacja tworząca emotikony Unicode na początku lutego wydała 59 nowych ikon. Kilkanaście z nich dotyczy różnych niepełnosprawności. Przygotowano je w wersjach damskich i męskich – a widoczne na nich postacie mają także różny kolor skóry.

Unicode przygotowało emotikony na prośbę Apple, który zamówił je już przed rokiem.

Obecna selekcja emotikon zapewnia szeroki wachlarz reprezentacji ludzi działań i przedmiotów istotnych dla ogółu społeczeństwa ale bardzo niewiele mówi o doświadczeniach życiowych osób niepełnosprawnych.

Ten nowy zestaw ma na celu dostarczenie szerszej gamy opcji reprezentujących podstawowe kategorie dla osób niepełnosprawnych. Nie ma jeszcze do dyspozycji wszystkich niepełnosprawności ale przedstawiciele Apple zapewniają, że te obecne są punktem wyjścia i z pewnością w niedługim czasie powstaną kolejne.

Przy tworzeniu obrazków korporacja współpracowała z czołowymi amerykańskimi organizacjami reprezentującymi osoby niewidome głuche i poruszające się na wózkach.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.