Ilustracja przedstawia uproszczone 3 sylwetki mężczyzny. Pierwsza z lewej jest prawidłowej wagi i stopnowo zwiększa swoją objętość to ostatniej sylwetki osoby otyłej.

Dużo biegasz, mało jesz, wylewasz na treningach siódme poty? Mam dla ciebie złą wiadomość.

I tak będziesz gruby, a przynajmniej grubszy niż rodzice. Do tego mniej więcej dadzą sprowadzić się wnioski jakie wyciągnęli naukowcy z York University. Według nich nasi rodzice mieli znacznie prostsze życie. Mogli jeść więcej i ruszać się mniej od nas, a i tak nie wpływało to w żaden zasadniczy sposób na ich dobrą sylwetkę. Jedno co w tym pocieszające to fakt, że badanie amerykańskich naukowców przeprowadzane było siłą rzeczy w Stanach, a jak wiemy Amerykanie pod względem otyłości wymykają się wszelkim normom. Poza tym pamiętajmy, że nasz rząd jest czujny i już zabrał się za prawidłowe odżywianie dzieci w szkołach.

W dodatku Polacy zapytani w anonimowym badaniu o kwestię wagi zgodnie stwierdzili, że jesteśmy najszczuplejszym narodem Europy.

Niestety fakty są dla nas nieco mniej korzystne. Nie dorównujemy w prawdzie Amerykanom, ale na starym kontynencie plasujemy się ze swoimi brzuszkami gdzieś po środku stawki. Amerykańscy naukowcy prowadząc badania porównawcze na własnym społeczeństwie zauważyli, że ludzie z roku 2008 jedząc tyle samo i będąc w tym samym wieku są o dziesięć procent grubsi od tych z roku 1971. Niespecjalnie pomagają też ćwiczenia fizyczne, ponieważ Amerykanie z roku 2006 ćwicząc tyle samo co ci o osiemnaście lat starsi są i tak o pięć procent ciężsi.

Co zatem robić? Jak uniknąć brzuszka? Jeść zdecydowanie mniej i ćwiczyć jeszcze więcej niż nasi przodkowie. Co jednak powoduje, że w roku 2015 jesteśmy zdecydowanie bardziej narażeni na otyłość? Według prowadzącej badania profesor Kuk może być to spowodowane mniej zdrowym trybem życia, gorszą jakością spożywanej żywności, zanieczyszczeniem środowiska, codziennym stresem, dużą ilością przyjmowanych leków, a nawet większa niż w poprzednich dekadach ekspozycją na światło w nocy. Według doktor Kuk wszystkie te czynniki powodują, że utrzymanie prawidłowej masy ciała jest dzisiaj trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Zatem pamiętajcie Drodzy Czytelnicy, że jeśli chcecie pozbyć się brzuszka to nie możecie wyłącznie siedzieć przed komputerem i z pasją czytać mojego bloga. Idźcie trochę pobiegać, a po treningu nauczcie się czytać palcami jak ja. Wówczas nie będziecie narażeni na wystawianie się na światło w nocy.

________

ilustracja: Victovoi, Wikimedia Commons

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.