plakat promujący zaproszenie urodzinowe do klubokawiarni

Drugie urodziny Klubokawiarni Życie Jest Fajne, w której pracuje 25 dorosłych osób z spektrum autyzmu

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy na drugie urodziny Klubokawiarni „Życie Jest Fajne”, prowadzonej przez osoby autystyczne – dorosłe osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce i jedno z nielicznych na świecie.

Uruchomienie przez Fundację Ergo Sum Klubokawiarni miało i ma na celu włączenie osób autystycznych nie tylko w życie zawodowe, ale także kulturalne i społeczne.

Autyzm wydaje się być zespołem zachowań utrudniających, a zazwyczaj uniemożliwiających podjęcie pracy. Dorosłe osoby z tymi zaburzeniami skazane są na życie w izolacji i groszowe zasiłki. Dziś w Polsce szacuje się, że 60 tys. osób ma zaburzenia ze spektrum autyzmu. Ta liczba lawinowo rośnie.

Dwa lata temu uruchomiliśmy Klubokawiarnię Życie jest fajne, w którym miało znaleźć pracę 8 dorosłych autystów. Osoby ze spektrum autyzmu miały pracować w trybie jeden na jeden z asystentami, którzy mieli je wspierać przy czynnościach związanych z utrzymaniem Klubokawiarni (przygotowywanie jedzenia, obsługa kasy fiskalnej, podawanie zamówień gościom, sprzątanie, organizowanie imprez). Autyści mieli uczestniczyć również w spotkaniach terapeutycznych.

Dziś pracuje z nami 25 dorosłych autystów (w tym 4 nisko funkcjonujących). Nasi pracownicy są już na tyle samodzielni, ze nie wymagają zajęć terapeutycznych ani wsparcia neurotypowych asystentów.

Codziennie nasi pracownicy łamią wszelkie stereotypy.

Lokal prowadzony jest na zasadzie non profit i w pełnej jawności finansowej. Poza refundacją części wynagrodzeń oraz dzięki uprzejmości Urzędu Dzielnicy Warszawa Ochota – preferencyjnymi warunkami wynajmu lokalu – działalność w żaden sposób nie jest dotowana.

Działalność ta nie osiągnęła przez te dwa lata break event point i spotyka się z wieloma trudnościami finansowymi.

Jesteśmy jednak pełni nadziei i wiary w przyszłość i wiemy, że jako organizatorzy nie możemy zawieść naszych pracowników, którzy codziennie udowadniają nam, że chcą i mogą pracować.

Uroczystość urodzinowa odbędzie się 24 marca br. o godz. 18:00 w lokalu Klubokawiarni „Życie jest fajne”, w Warszawie na ul. Grójeckiej 68, (róg Baśniowej).

 

Program wydarzenia:

18:15 Powitanie gości w imieniu pracowników ze spektrum autyzmu – Mateusz Fabisiak i Rafał Jankowski

18:25 Podsumowanie dwóch lat działalności Klubokawiarni – Prezes Ola Smereczyńska, pełnomocnik Zarządu: Dariusz Osowski

18:35 Poczęstunek przygotowany przez zespól Klubokawiarni pod okiem szefowej kuchni – Beaty Mintzberg; rozmowy indywidualne

19:00 Występ – performance – SkaDyktator i jego Kosmiczne Combo (SKADYKTATOR gra ska, jazz, rocksteady, reggae, zaskakuje żywiołową improwizacją i spontanicznością) koncertu.

20:00 Urodzinowe zdmuchnięcie świeczek na torcie :)

21:00 Zakończenie imprezy

W trakcie imprezy będzie prowadzona zbiórka publiczna na działania Fundacji, których celem jest rozwiązywanie problemów związanych z wykluczeniem społecznym i niepełnosprawnością osób autystycznych.

Dress code: smart casual.

W razie potrzeby chętnie udzielimy dodatkowych informacji.

Liczymy na Państwa przybycie oraz zainteresowanie naszym przedsięwzięciem.

Ola Smereczyńska,

Prezes Zarządu Fundacji Ergo Sum

 

www.zyciejestfajne.pl

 

Jak można nam pomóc?
Przez wpłatę na:
https://zrzutka.pl/gtcax5
https://www.siepomaga.pl/fundacjaergosum
lub konto: 20 1950 0001 2006 0572 7999 0002 z dopiskiem „darowizna na utrzymanie miejsca pracy autystów”
lub stałe wsparcie na:
https://patronite.pl/Zyciejestfajne

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.