Na zdjęciu znajduje się Izabela Czarnecka, prezeska fundacji, siedzi na wózku a za nią stoi Jakub Walicki, wiceprezes fundacji.

Drastyczna ale skuteczna metoda leczenia sm! Chorzy po kilku dniach wstają z wózków!

Pamiętacie jak zaledwie kilka dni temu prezeska Fundacji NeuroPozytywni Iza Czarnecka mówiła, że stwardnienie rozsiane to choroba nieuleczalna? Ta informacja jest już prawdopodobnie nieaktualna!

Przełomową metodę leczenia zastosowano w szpitalu w Sheffield w Londynie. Jak wspomniałem sposób walki z chorobą jest dość drastyczny ponieważ w pierwszym etapie niszczy się poprzez chemioterapię system immunologiczny chorego. Następnie pobrane z krwi komórki macierzyste wszczepia się ponownie do szpiku kostnego. Wyniki 20 osób, które objęto pilotażowym programem są niezwykle obiecujące.

Jedna z pacjentek, która z powodu stwardnienia poruszała się na wózku po kilku dniach terapii opuściła szpital na własnych nogach.

Jej organizm wrócił do stanu sprzed choroby co ona sama nazywa cudem, a lekarze porównują do restartu komputera.

Inny z pacjentów niegdyś maratończyk po przejściu terapii nie porusza się jeszcze na własnych nogach, ale stan jego mięśni poprawił się na tyle, że może pływać kajakiem. Przykład angielski pokazuje, że ludzie po raz kolejny znajdują sposób na walkę ze zdawałoby się nieuleczalną chorobą. Pytanie tylko jak długo będziemy mogli cieszyć się tym zwycięstwem zanim nie pojawi się następne groźne paskudztwo z którym trzeba będzie walczyć. Kiedyś ludzi dziesiątkowała grypa czy zapalenie płuc. Kiedy wynaleźli na nie skuteczne lekarstwa pojawiły się choroby dużo groźniejsze i trudniejsze w leczeniu. Natura nie znosi próżni i prowadzimy z nią właściwie nieustający wyścig o przedłużanie i ratowanie naszego istnienia.

Ciekawym pytaniem jest także to kiedy te rewolucyjne i nowoczesne metody dotrą do pięknego kraju nad Wisłą. Jak na razie w Polsce mamy około 35 tysięcy chorych na SM, a liczba tych którzy są objęci niezbędnym stałym i aktywnym leczeniem wynosi jedynie osiem tysięcy. Jak łatwo więc się zorientować 27 tysięcy ludzi pozostaje praktycznie bez pomocy. Jako kraj zajmujemy także 22 miejsce na 23 sklasyfikowane jeśli chodzi o jakość życia chorych na SM. Mamy więc bardzo duże zaległości i masę do roboty. Mam jednak nadzieję, że ponieważ w skali świata problem stwardnienia jest naprawdę poważny, bo choruje na nie 2,3 miliona osób, że i u nas znajdą się ludzie gotowi zabrać się za walkę z tą chorobą na poważnie i otrzymają w tym celu odpowiednie wsparcie finansowe od państwa. Wówczas może się okazać, że większość chorych wstanie z wózków i wróci do normalnego aktywnego życia, czego .szczerze i z całego serca im życzę.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.