Na zdjęciu widać dwie osoby (kobietę i mężczyznę) po pięćdziesiątce, podczas spaceru po mieście. Najprawdopodobniej małżeństwo. Kobieta siedzi na wózku inwalidzkim, a mężczyzna prowadzi wózek. Patrzą w stronę witryn sklepowych.

Dowiedz się jak się zachowywać wobec osób z niepełnosprawnościami.

Urząd Dzielnicy Śródmieście we współpracy z Fundacją Integracja opracował publikację pod tytułem Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami.

Broszura jest próbą przełamania barier społecznych to kolejny krok w procesie budowania śródmieścia przyjaznego osobom dotkniętym niepełnosprawnościami -powiedział Krzysztof Czubaszek burmistrz dzielnicy Śródmieście miasta Warszawy.

Daniel Łaga radny dzielnicy śródmieście zwrócił uwagę na potrzebę realizacji dużych projektów inwestycyjnych mających na celu zwiększenie dostępności przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnościami.

Nawet najmniejszy krok w kierunku uświadamiania potrzeb osób z niepełnosprawnością jest bardzo istotny – dodał.

Z publikacji dowiecie się między innymi czy i w jaki sposób zaproponować pomoc osobie niewidomej, czy wypada pożegnać się z nią mówiąc do widzenia ale także jak podać rękę komuś, komu amputowano przedramię.

Zwieńczeniem akcji było omówienie wystawy fotograficznej pod tytułem Wspólny cel wygrać znajdującej się w galerii Na piętrze w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście.

Wystawa przedstawia zmagania sportowców, którzy nabyli niepełnosprawność wzroku, słuchu lub ruchową.  Akcję wsparli harcerze z drużyny Lwów, należący do chówca Warszawa Centrum.

Publikacja zawiera szesnaście ilustracji z komentarzami. Każdy z nich odpowiada na pytanie jak w sytuacjach na pozór oczywistych swoimi wypowiedziami nie naruszyć godności osoby z niepełnosprawnością. Broszura pomimo niewielkiej objętości skłania do długich przemyśleń. Jej dodatkowym atutem jest prosta forma ukazująca wzorce zachowań.

Poradnik można dostać bezpłatnie w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście, w bibliotekach, Domach Kultury, szkołach, ośrodkach sportu a także znaleźć na stronie internetowej śródmieścia.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.