portret Sary. Pozuje na szarym tle. Ubrana jest w bluzkę w czarno białe paski. Szeroko uśmiecha się do obiektywu.

Doktorat Honoris Causa dla aktorki z niepełnosprawnością intelektualną

Sarah Gordy – aktorka z zespołem Downa – otrzymała doktorat Honoris Causa Uniwersytetu w Nottingham. Pani Sarah jest znana z seriali Call the Midwife, Upstairs Downstairs.  Wielokrotnie udziela się także w kampaniach edukacyjnych związanych z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, których w Wielkiej Brytanii jest niemal półtora miliona. Znana aktorka zajmuje się również tańcem a od czasu do czasu wciela się w rolę modelki.

Moje życie ma dwie strony – tłumaczy. Jestem aktorką oraz osobą, która motywuje rodziców i młodych ludzi. Dobrze się odżywiam, ćwiczę, często się śmieję i dużo pracuję. Pracodawcy powoli uczą się, że niepełnosprawni mogą być niezwykle lojalni i pracowici. Każdy z nas ma coś do zaoferowania.

Uroczystość nadania jej stopnia doktora nauk prawnych odbyła się 12 grudnia. To prestiżowa brytyjska uczelnia, której absolwentem był między innymi były premier Malezji Najib Razak.

 

 

Władze wydziału doceniły zasługi aktorki dla sztuki oraz osób z niepełnosprawnością. Sarah nie kryła wzruszenia.

To wyróżnienie ma wielkie znaczenie dla mnie i mojej rodziny. Głęboko wierzę, że zainspiruje także wielu młodych i ambitnych ludzi.

Prorektor uczelni profesor Sarah Sharples podkreśliła, że aktorka osiągnęła wielki sukces w swoim zawodzie. Udowodniła w ten sposób, że osoby niepełnosprawne mogą dokonywać wielkich rzeczy.

To niezwykle mocny przekaz. Jako uniwersytet musimy ciężką pracą wspierać naszych pracowników i studentów dotkniętych tragedią życiową a takie osoby jak Sarah pomagają nam realizować tę misję – dodaje.

W swoim przemówieniu aktorka apeluje do osób z niepełnosprawnościami: Mogą być trudne chwile w waszym życiu. Ludzie przestaną w was wierzyć, możecie też niejednokrotnie zwątpić w samych siebie. Nie słuchajcie tych głosów. Uwierzcie w siebie. Nikt nie zna waszego potencjału. Nikt nie zna przyszłości. Możecie sami pokazać na co was stać. Dokonajmy czegoś wielkiego. W dzieciństwie mówiono mi o barierach nie do pokonania, na które natrafię w życiu – opowiada aktorka. Gdybym wzięła sobie do serca wszystko co ludzie mi mówili nie byłabym dzisiaj ani tancerką ani aktorką. W tym momencie przemówienia wszyscy obecni na sali zrywają się do owacji na stojąco.

Wielką niezależność i determinację Sary Gordy potwierdza jej matka Jane: Niepełnosprawność nigdy nie ograniczała jej ambicji. Gdy moja córka ma jakiś plan – wiem to z wieloletniej obserwacji – po prostu go realizuje.

Wielkie gratulacje zarówno dla świetnej aktorki jak i władz uniwersytetu w Nottingham za wspaniałą inicjatywę. Mam wielką nadzieję, że przyznanie tak prestiżowego wyróżnienia aktorce z niepełnosprawnością intelektualną otworzy umysły wielu osób nie tylko w Wielkiej Brytanii alei na całym świecie.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.