Zdjęcie przedstawia mężczyznę, który jest pomalowany na twarzy na czarno-biało, na głowie ma kapelusz, w rękach trzyma karton z napisem "depresja. Spadek wydajności pracy 5-6 godzin tygodniowo".

Depresja staje się mierzalna.

Nie jeden z Was pewnie zastanawia się często skąd wziął się ten kiepski nastrój? Przecież nic szczególnie złego się nie wydarzyło, a jednak czuję się jakoś podle. Dzięki pracy amerykańskich naukowców rzecz staje się prosta do wyjaśnienia. Na ryzyko występowania u nas wszystkich nastrojów depresyjnych wpływa zwiększona liczba połączeń nerwowych w obrębie sieci aktywności bazowej w mózgu. Dzięki tym ustaleniom zwiększa się znacznie szansa na stworzenie skutecznej metody szybszego wykrywania ryzyka wystąpienia depresji.

We wcześniejszych badaniach naukowcy z uniwersytetu Columbia stwierdzili, że sieć aktywności bazowej mózgu czyli obszar, który uaktywnia się w momencie gdy człowiek przestaje koncentrować się na świecie zewnętrznym, a zaczyna marzyć rozmyślać i myśleć o własnym wnętrzu jest silniej połączony u osób cierpiących na depresję. Dodatkowo obszar ten może mieć związek z tak zwanym myśleniem ruminacyjnym czyli pełnym obsesyjnych wątpliwości. Jeśli więc macie problem z podejmowaniem decyzji, jeżeli dręczą was nieustanne wyrzuty sumienia i niedające się okiełznać rozterki wszystko to można wyjaśnić sposobem funkcjonowania mózgu i nadmierną ilością połączeń nerwowych.

Z najnowszego badania wynika także, że ilość ta może się zwiększać, jeszcze przed wystąpieniem depresji i wskazywać na podwyższone ryzyko zachorowania.

Autorka badania Myrna Weissman uważa, że sprawdzanie pobudzenia sieci aktywności bazowej może stanowić konkretną i obiektywną metodę pomiaru ryzyka depresji i pomóc w identyfikowaniu zagrożonych osób.

Niezależnie jednak od bardzo ważnych badań jakie prowadzą naukowcy w Ameryce istnieją już dostępne także w Polsce bardzo ciekawe aplikacje pozwalające badać nasz nastrój i ustalać z dużą dozą prawdopodobieństwa co na niego wpływa. O jednej z takich nowoczesnych pomocy psychologicznych opowie Konrad Bocian z firmy Quantum Lab w wywiadzie, który ukaże się na blogu dzisiaj o 12.. Serdecznie Was wszystkich zapraszam.

______

foto: forumprzeciwdepresji.pl

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.