Obraz pochodzi z 16 wieku, przedstawia dwóch mężczyzn ubranych na czarno w czarnych czapkach z epoki. Mężczyźni patrzą się w stronę widza, obaj dotykają kartki z tekstem.

Dbajcie o przyjaciół! Chronią przed depresją.

Jeśli chcecie zapewnić sobie większą odporność na ból musicie dbać o przyjaźnie. Badacze z Oxsfordu słynnego uniwersytetu w Wielkiej Brytanii udowodnili, że osoby które mają wielu przyjaciół charakteryzują się znacznie większą tolerancją na ból. Dzieje się tak prawdopodobnie ze względu na wysoki poziom endorfin hormonów odpowiedzialnych za odczuwanie przyjemności i redukcję przykrych doznań.

W ramach badania uczestnicy wypełnili kwestionariusz, w którym odpowiadali na pytania dotyczące stylu życia, powiązań społecznych i własnej osobowości. Następnie zostali poproszeni o oparcie się o ścianę w taki sposób by ich plecy były wyprostowane, a kolana zgięte pod kątem dziewięćdziesięciu stopni i pozostanie w tej pozycji tak długo jak dadzą radę.

Okazało się, że ci którzy najdłużej wytrzymywali w niewygodnej pozycji posiadali największe grono bliskich znajomych.

Potwierdza to teorię mówiącą o tym, że interakcje społeczne sprzyjają wydzielaniu endorfin, które łącząc się z receptorami opioidowymi w mózgu dają poczucie przyjemności i osłabiają wrażenia bólowe. Współautorka badania Katerina Johnson zauważyła, że rezultaty badania są interesujące również ze względu na ostatnie doniesienia sugerujące, że zakłócenia w obrębie systemu endorfinowego mogą występować u osób cierpiących na depresje i inne zaburzenia natury psychicznej. To może po części tłumaczyć dlaczego osoby z depresją nie odczuwają przyjemności i wycofują się z relacji społecznych. Co ciekawe do ograniczenia liczby znajomych może przyczynić się także uprawianie sportu oraz stres. Osoby wysportowane dużo ćwiczą więc mogą po prostu nie mieć czasu na spotkania ze znajomymi albo trening zastępuje im kontakt z ludźmi bo zapewnia wydzielanie endorfin.  Z kolei zestresowani mogą doświadczać silnego dyskomfortu psychicznego właśnie z powodu zbyt rzadkich kontaktów z innymi ludźmi co powoduje za małą ilość endorfin w organizmie. Wobec tych wszystkich faktów naukowych muszę natychmiast przerwać pracę i lecieć spotkać się ze znajomymi. Nie chcecie przecież żebym popadł w depresję. Prawda?

_______

Portrait of Two Friends, Jacopo Pontorno

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.