Na zdjeciu widocznych jest pare rozmazanych, tańczących postaci na imprezie. Na bawiących sie ludzi puszczone jest niebieskie światło z reflektora. Zdjęcie jest niewyraźne i ciężko rozróżnić kto dokładnie się na nim znajduje.

Czy wiecie na czym polega Efekt Cocktail Party? Ustalcie to przed Sylwestrem.

Doskonała wiadomość dla wszystkich, którzy w Sylwestra planują świetną zabawę. Naukowcy w Stanach ustalili, że dzięki tak zwanemu Efektowi Cocktail Party nasz mózg rozumie, co do nas mówi nasz współtowarzysz na gwarnym przyjęciu.

To właśnie umiejętność skoncentrowania się na rozmowie w hałaśliwym i rozpraszającym uwagę otoczeniu nazywamy Efektem Cocktail Party. Zespołowi Christophera Holdgrafa z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley udało się zarejestrować co dzieje się w mózgu, kiedy nierozróżnialne dźwięki nagle nabierają sensu.

W eksperymencie wzięli udział pacjenci z atakami epilepsji. Specjalne elektrody, które śledzą nieprawidłowe wyładowania elektryczne prowadzące do napadu drgawek pomagały ustalić, co dzieje się w mózgach badanych, gdy odtwarza im się zdania całkowicie zniekształcone, a następnie prezentuje się wersję doskonale słyszalną i klarowną. W momencie, gdy nagranie stawało się zrozumiałe rejestrowano aktywność tych obszarów mózgu, które związane są z przetwarzaniem dźwięku oraz rozumieniem mowy. Przed wyjaśnieniem znaczenia nagrania ośrodki te nie były aktywne.

Autorzy badań wyjaśnili, że części mózgu odpowiadające za rozumienie mowy znając sens nagrania były w stanie dostroić się i odfiltrować zniekształcenia. Naukowcy chcą skonstruować działające na podobnej zasadzie wszczepialne urządzenie osobom z zaburzeniami mówienia lub problemami z rozumieniem mowy spowodowanymi przez choroby neurodegeneracyjne.

Natomiast dobrą wiadomością dla imprezowiczów jest ta, że nawet w ogólnym ryku, wrzasku i zgiełku jaki zapanuje w noc sylwestrową dzięki wielkim umiejętnościom własnego mózgu będą w stanie z ogólnego rozgardiaszu wychwycić to co dla nich najważniejsze.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.