Zdjęcie przedstawia mężczyznę przechodzącego kolejne etapy - od siedzenia na wózku, po poruszanie się za pomocą egzoszkieletu.

Czy wiecie czym jest egzoszkielet?

To mocowana na zewnątrz ciała powłoka przypominająca pancerz, sterowana komputerowo. Jej celem jest wzmacnianie siły mięśni. Skuteczność zależy od dopasowania do potrzeb konkretnej osoby, użytego oprogramowania komputerowego, ale co najważniejsze od siły mięśni i umiejętności sterowania egzoszkieletem, którą użytkownik zdobywa podczas rehabilitacji.

Wspominam o tym nie przypadkowo, ponieważ kilka dni temu podczas festiwalu Woodstock wystąpił Tomek Kowalski, któremu ciężki wypadek jakiemu uległ rok temu nie przeszkodził w karierze muzycznej. Tomek to pierwszy artysta jakiego znam występujący na scenie w egzoszkielecie.

Nie to jest jednak najważniejsze. Szacunek budzi siła woli tego człowieka. Kiedy w jego motocykl uderzył rozpędzony wymuszający pierwszeństwo samochód, Tomek stracił władze w nogach. Nie popadł jednak w rozpacz, nie zrezygnował z walki i swojej wielkiej pasji jaką zawsze była muzyka. Wygrał Must Be the Music, pięć razy w tygodniu trenuje i dzięki tej determinacji oraz pracy, mimo uszkodzonego rdzenia kręgowego jest w stanie poruszać się w egzoszkielecie. Urządzenie samo ocenia jaką siłę ma danej sekundzie pacjent i ustala parametry tak, by zmuszać go do odpowiedniego wysiłku. Jest kosztowne, bo trzeba za nie zapłacić pół miliona złotych. Ważniejsze jest jednak to, że po raz kolejny dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii ludzie tacy jak Tomek silni, zdeterminowani i ambitni mają szansę odzyskać samodzielność i wszystko to co wydawało się bezpowrotnie stracone. Wielkie słowa uznania dla Tomka Kowalskiego i wynalazców egzoszkieletu.

——

foto. Projekt EKSO

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Jeden komentarz: On Czy wiecie czym jest egzoszkielet?

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.