Zdjęcie przedstawia kobietę trzymającą urządenie - w ręce ma małe prostokątne urządzenie, od którego biegnie kabelek do płytki, którą kobieta ma w ustach i która jest pokazana na zdjęciu obok.

Czy widzieliście kiedyś językiem?

 

Prawdopodobnie po przeczytaniu tego pytania, zastanawiacie się ile wczoraj redaktor wypił i czy coś mu się nie przywidziało. Zapewniam Was jednak, że pytanie jest jak najbardziej serio. Okazuje się bowiem, że współczesna technika pozwala na zastąpienie wzroku odczuciami jakie każdy z nas ma na języku. Umożliwia to BrainPort. Urządzenie zostało zaprezentowane podczas konferencji Reha for the blind in Poland która odbyła się w dniach 3 i 4 grudnia w Warszawie.

Działanie sprzętu polega na odwzorowaniu na języku obrazu z minikamery umieszczonej w okularach.

Obraz tworzy miniaturowe elektrody w liczbie czterystu, które umieszczone są na płytce przypominającej lizak. Tą płytkę użytkownik wkłada do ust i stymuluje język w taki sposób, aby przekazać sygnał z kamery, który jest kodowany jako biało-czarny i dwuwymiarowy obraz. W obrazie tym białe punkty pełnią rolę stymulującą, a czarne pozostają niejako neutralne. W efekcie szczęśliwy posiadacz BrainPortu wykorzystuje swój język jako oczy, ponieważ brakująca informacja wzrokowa zastępowana jest przez tą czuciowo-dotykową pochodzącą z niezwykle bogato unerwionego języka.

Producentem urządzenia jest firma ze Stanów Zjednoczonych. Muszę się wam szczerze przyznać, że kiedy natrafiłem na tą informację myślałem przez chwilę, że ktoś stroi sobie żarty. Temat jednak bardzo mnie zainteresował więc zacząłem sprawdzać i ustaliłem, że podobne urządzenie rzeczywiście istnieje i jest wykorzystywane przez na razie jeszcze nieliczną grupę szczęśliwców. Ten wyjątkowy wynalazek po raz kolejny utwierdził mnie w przekonaniu, że w dzisiejszym świecie istnieje coraz mniej rzeczy nieodwracalnych. Jeszcze niedawno nieuleczalnie chorzy wstają z wózków oczy zastępowane są przez język, a człowiek wciąż nie przestaje szukać i tworzyć nowych rzeczy. Myślę, że ta umiejętność walki z nieuchronnym ludzka zdolność do odwracania losu i dawania nadziei innym jest tym co w wyjątkowy sposób odróżnia nas od innych stworzeń i pokazuję wielkie znaczenie inteligencji i rozumu ludzkiego. Niestety sam nie miałem jeszcze okazji zapoznać się z BrainPortem, a rozpiera mnie ogromna ciekawość co takiego bym poczuł wsuwając mechanicznego lizaka do ust. Jaki obraz udałoby mi się odebrać i czy po tym eksperymencie mógłbym się z wami wszystkimi wdać w dyskusję na temat piękna lub brzydoty świata?

foto: http://www.engadget.com/2009/08/14/brainport-lets-you-see-with-your-tongue-might-actually-make-it/

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.