Na obrazku znajduje się dłoń z wyciagnietym palcem wskazującym, dotykającym ikonkę - aplikację internetową. Wszystkie aplikacje rozrzucone są w taki sposób względem siebie, jakby były na gałęziach drzew. Są niebieskie na błękitnym tle.

Czy unijne strony internetowe będą dostępne dla wszystkich?

Unia Europejska wprowadza regulacje, dzięki którym wszystkie strony internetowe i aplikacje mobilne sektora publicznego będą musiały być dostępne. To ważny krok w walce z wykluczeniem cyfrowym. Szpitale, sądy, urzędy, policja, uczelnie czy biblioteki będą musiały zapewnić dostępność stron oraz tłumaczyć z jakiego powodu jakieś części serwisów nie zostały jeszcze dostosowane. Użytkownik natomiast będzie miał prawo zgłaszania błędów.

Odpowiednią dyrektywę w tej sprawie przyjął Parlament Europejski 26 października. Państwa członkowskie mają na jej podstawie zobligować organy sektora publicznego do podjęcia działań zapewniających dostępność stron internetowych i aplikacji mobilnych. Od publikacji dyrektywy w dzienniku urzędowym Unii, państwa mają 21 miesięcy na wprowadzenie zmian w prawie krajowym. Potem pozostaną dwa lata na dostosowanie istniejących serwisów internetowych oraz 33 miesiące na zapewnienie dostępności aplikacji mobilnych.

Wyjaśniając konieczność wprowadzenia nowych regulacji Dita Charazazowa mówiła na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego, że internet to coś znacznie więcej niż tylko rządowe strony i aplikacje.

Potrzebujemy reform również w prywatnym świecie usług. Począwszy od banków, do stacji telewizyjnych i prywatnych szpitali. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli przyjąć ustawę, która zapewni dostępność stron w sektorze publicznym i prywatnym – dodawała.

Dyrektywa parlamentu to krok w bardzo dobrym kierunku. Ciekawy jestem jednak czy i jak szybko państwa dostosują strony zgodnie z jej założeniami. Jak wiemy z tą praktyką bywa różnie. O niedostosowaniu wielu stron internetowych mówił już w wywiadzie na blogu Krzysztof Wiśniewski, prawnik polskiego związku niewidomych. Cóż z tego, że istnieją czy też zaraz istnieć będą odpowiednie regulacje prawne, jeśli nie są przestrzegane. Dzisiaj w Polsce strony wielu banków czy chociażby firm lotniczych są niemożliwe do samodzielnego użytkowania przez osoby niewidome. Mimo, iż istnieje międzynarodowy standard projektowania stron zgodnie z którym powinny być dostępne dla wszystkich, do dzisiaj nie mogę samodzielnie kupić biletu lotniczego. W sektorze publicznym jest nieco lepiej choć i tam wiele stron wymaga dopracowania.

Z niecierpliwością czekam więc na dzień, w którym zniknie specyficzne wykluczenie cyfrowe polegające na niewłaściwym projektowaniu stron. Problem jest poważny, bo dotyczy już 80 milionów osób z niepełnosprawnościami w całej Unii. Eksperci szacują że liczba obywateli z różnymi rodzajami niepełnosprawności wzrośnie do 2020 roku do 120 milionów. Otwartym pozostaje pytanie czy będą oni mieli szansę korzystać z internetu z taką samą swobodą jak wszyscy inni?

 

Źródło zdjęcia: www.pixabay.com

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.