Ilustracja przedstawia ekran urządzenia moniturującego akcję serca - po paru uderzeniach pojawia się linia prosta, która oznacza śmierć pacjenta.

Czy tabletka śmierci będzie w Holandii powszechnie dostępna?

Czy będzie ją można kupić bez zgody lekarza?
Dyskusja na ten temat została rozpoczęta z inicjatywy stowarzyszenia NVVE. Jego przedstawiciele argumentują, że pigułki pozwalające odebrać sobie życie są już dostępne za pośrednictwem internetu. Każdy obywatel Holandii, który ma dosyć życia może je zamówić w Chinach lub Meksyku i po kilku dniach kurier z przesyłką puka do jego drzwi. Kwitnie też handel tabletkami. W tym kraju zakazane jest wprawdzie czynne uczestnictwo w eutanazji, ale każdemu wolno doradzać jak i gdzie ją przeprowadzić.

Aktualnie warunkiem, który trzeba spełnić nim dojdzie do eutanazji jest zgoda lekarza, który ocenia zasadność zmniejszenia cierpienia nieuleczalnie chorego poprzez skrócenie życia.

Niektórzy medycy nie chcą jednak brać na siebie takiej odpowiedzialności i odmawiają wydania decyzji z powodów etycznych. Dyrektor stowarzyszenia NVVE Robert Schuring uważa, że obecne przepisy stawiają lekarzy w roli sędziów i dlatego należy zreformować prawo tak, aby każdy mógł kupić pigułkę w aptece bez konieczności uzyskiwania zgody lekarza na eutanazję. Prawo to miałoby dotyczyć osób nieuleczalnie chorych. Nieco inne stanowisko prezentuje w tej sprawie bioetyk protestanckiego Uniwersytetu Teologicznego w Groningen Theo Boer. Uważa, że tabletki nie mogą być dostępne bez jakiejkolwiek kontroli i boi się całkowitego odsunięcia lekarzy od wydania zgody na eutanazję.

Dyrektor NVVE Schuring przyznaje, że w posiadanie pigułek ostatniej woli nie powinni móc wejść przestępcy i osoby chore psychicznie lub znajdujące się w depresji. Bardzo jestem ciekawy co Wy, Drodzy Czytelnicy myślicie o tej sprawie. Moim zdaniem dyrektor holenderskiego stowarzyszenia nieco zaprzecza sam sobie. Najpierw bowiem domaga się łatwiejszego dostępu do pigułek i rozszerzenia prawa do eutanazji, a następnie zastrzega, że kilka grup osób między innymi ci, którzy są w depresji nie powinno mieć dostępu do tabletek.

Pytanie pierwsze brzmi, kto w aptece będzie weryfikował czy osoba kupująca ma depresję albo jest przestępcą czy nie? Przecież po tak ostateczne rozwiązania jak dobrowolna śmierć sięgają osoby, które albo od dawna chorują i nie mogą znieść bólu fizycznego, albo właśnie przeżyły tragedię z którą nie mogą sobie dać rady. Tyle, że wtedy można o nich śmiało powiedzieć, że wpadły w depresję, więc zgodnie z propozycją Schuringa tabletka powinna być dla nich niedostępna. Dla kogo więc będzie i czy przypadkiem nie spowoduje gwałtownej liczby przypadkowych zgonów, bo przecież nie jeden ze zrozpaczonych ludzi gdyby miał szansę przemyśleć wszystko jeszcze raz wycofałby się z decyzji o śmierci.

Wszystko to więc wydaje mi się dość absurdalne i jest przykładem nad interpretowania pojęcia ludzkiej wolności. Jeszcze nigdy w historii wolność nie oznaczała prawa do robienia absolutnie wszystkiego, bo to jak powiedział klasyk nie jest wolność, a rozwolnienie. Nie jestem całkowitym przeciwnikiem eutanazji. Uważam, że istnieją takie cierpienia, które należy przerwać jeśli jest to zgodne z wolą ciężko chorego człowieka. To jednak sprawa i decyzja na tyle poważna, że nie wolno jej podejmować pod wpływem chwilowego zdenerwowania i przelotnego kaprysu oraz bez konsultacji z kimkolwiek.

Tu powstaje pytanie czy lekarz jest właściwą osobą do decydowania o czyimś życiu oraz czy nie będzie tej możliwości nadużywał? Zależy to oczywiście przede wszystkim od tego jakim ten lekarz jest człowiekiem, ale jak pokazuje przykład holenderski, niektórych z nich takie decyzje całkowicie przerastają. Sądzę jednak, że pewne formalne ograniczenia w dostępie do podobnych tabletek są rozwiązaniem lepszym od ich powszechnej dostępności. Lepszym ponieważ minimalizują ryzyko, że ktoś odbierze sobie życie pod wpływem emocji, które przecież są zmienne i ulotne. Zachęcam Was gorąco do dyskusji, bo ona w naszym kraju jest wielkim, nieczęsto spotykanym rarytasem.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

3 komentarzy: On Czy tabletka śmierci będzie w Holandii powszechnie dostępna?

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.