Czy słyszeliście o projekcie „człowiek człowiekowi”?

Jeśli nie to macie szansę dowiedzieć się o nim właśnie z mojego bloga, a prawdę powiedziawszy jest co i kogo chwalić i podziwiać. Gdyński teatr Biuro Rzeczy Osobistych postanowił wystawić spektakl, w którym wystąpią aktorzy z niepełnosprawnością intelektualną u boku znanych i cenionych gwiazd.

Efektem ich współpracy będzie spektakl omawiający problem eugeniki. Zgodnie z jej założeniami bowiem rozmnażać powinni się tylko ludzie zdrowi, piękni, bogaci i szczęśliwi, a tym którzy nie mają w życiu tak dużo szczęścia lub borykają się z problemami zdrowotnymi należałoby zakazać reprodukcji. Ta absurdalna i nieludzka teoria była popularna zwłaszcza w Europie lat trzydziestych, ale i dzisiaj istnieją na świecie grupy ludzi które głęboko w nią wierzą. Właśnie dlatego nadal bardzo ważne jest kształtowanie w ludziach tolerancji i otwartości na innych ludzi oraz rozbudzanie wrażliwości, która niekiedy ginie zwłaszcza jeśli człowiek jest przytłoczony masą własnych problemów życiowych.

Tą pozytywną rolę wychowawczą doskonale spełnia teatr. Wspomniany spektakl opowiada o dramacie dziewczyny, która zachodzi w ciążę mając bardzo skomplikowaną sytuację rodzinną. W jej rolę wciela się aktorka z niepełnosprawnością. Autorzy emocjonującego dramatu stawiają pytania o prawa człowieka, o możliwość podejmowania przez niego samodzielnych decyzji i ponoszenia ich konsekwencji. Swój udział w przedsięwzięciu potwierdzili między innymi Katarzyna Figura, Violetta Seremak Jankowska Krzysztof Grabowski, Marzena Gajewska, Renata Klinkosz, Adam Siekierzyński, Tomasz Macniak i Marcin Wenta.

Zrealizowany w ramach projektu spektakl będzie można po jego zakończeniu wystawiać gościnnie na scenach innych polskich teatrów przy okazji debat i konferencji poświęconych osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Zostanie także stworzona oferta dla szkół wyższych kształcących na kierunkach społecznych i humanistycznych oraz miejskich instytucji kultury organizujących rozmaite wydarzenia kulturalne. Projekt dofinansowuje narodowe centrum kultury w ramach programu kultura interwencje 2015.

Olbrzymie słowa uznania dla aktorów z Gdyni za to że podjęli się niełatwego zadania walki ze stereotypami i uświadamiania ludziom, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają i chcą chronić własną niezależność. Tak samo jak wszyscy przeżywają własne dramaty, mają pragnienia potrzebują miłości i bliskości innych osób. Wielkim błędem jest przyklejanie im etykietek tych słabszych niesamodzielnych i wymagających stałej opieki.

Być może właśnie takie spektakle jak ten z Gdyni przyczynią się do zmiany tego sposobu myślenia, czego życzę z całego serca zarówno organizatorom całego przedsięwzięcia jak i wszystkim ludziom z niepełnosprawnością intelektualną.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.