Ilustracja przedstawia symbol osób niesłyszących - ucho z odchodzącymi o niego po przekątnej liniami.

Czy słyszeliście kiedyś o streamerze?

Jeśli tak, to należycie do nielicznej świadomej grupy społeczeństwa. Jeśli nie oznaczać, to może że dysponujecie dobrym słuchem, ponieważ nie jest Wam potrzebne urządzenie wspomagające, którym jest właśnie streamer. Kontynuując więc nasz przegląd nowoczesnych technologii ułatwiających ludziom życie zobaczmy jak funkcjonuje i to urządzenie.

Osoby niesłyszące najlepiej czują się, kiedy dźwięk dociera bezpośrednio do noszonych przez nie aparatów. Takie czynniki jak duża odległość od mikrofonu lub pogłos mają wielki wpływ nie tylko na to co są w stanie usłyszeć, ale także na ich samopoczucie. Łatwo to sobie wyobrazić. Jeśli na skutek rozmaitych szumów i zniekształceń docierałby do Was jakiś trudny do identyfikacji bełkot, to moglibyście się poczuć rozdrażnieni, niepewni, a nawet odczuwać bóle głowy. W przypadku osób mających problemy ze słuchem bardzo ważnym pytaniem staje się w jaki sposób mogą korzystać z tak podstawowych dla każdego z nas urządzeń jak telewizor, czy telefon. Przecież siedzenie z głową w telewizorze nie jest ani skutecznym, ani dobrym dla zdrowia rozwiązaniem.

Streamer wyposażony jest w sieć przystawek montowanych do wszelkich urządzeń audio connect life. Te dwa elementy pozwalają na połączenie aparatów słuchowych ze źródłem dźwięku. Streamer jest więc swoistym pośrednikiem pomiędzy aparatami a urządzeniami connect life lub między aparatami, a urządzeniami wyposażonymi w bluetooth. Co ważne wynalazek ten jest mały i bardzo prosty w obsłudze. Posiada cztery przyciski, z których największy służy do odbierania połączeń telefonicznych. Kolejny uruchamia mikrofon osobisty, a trzeci aktywuje przystawkę do telewizora. Na samym dole urządzenia znajduje się klawisz, dzięki któremu możemy przesyłać dźwięk z dowolnego sprzętu połączonego ze streamerem kablem. Wiele osób słyszących rozumie, że urządzenie pomaga w słuchaniu telewizji lub odbiorze połączeń telefonicznych, natomiast nie wie do czego osobom głuchym przydać się może mikrofon osobisty. Odpowiedzieć na to pytanie będzie zdecydowanie łatwiej jeśli uświadomimy sobie, że tak jak w przypadkach wielu innych niepełnosprawności istnieją różne poziomy niedosłuchu. Niektórym wystarczają same aparaty, żeby móc odebrać wyraźnie większość dźwięków z otoczenia. Część osób ma jednak słuch uszkodzony w tak poważnym stopniu, że zrozumieć wypowiadane słowa może tylko wtedy, jeśli są wypowiadane bezpośrednio do nich z możliwie jak największym ograniczeniem szumów otoczenia.

Z tego właśnie powodu osoba głucha ma prawo poprosić wykładowcę na uczelni o to, żeby prowadząc zajęcia mówił do mikrofonu, który umożliwi jej prawidłowy odbiór i zrozumienie słów.

Mikrofon może się także przydać w sytuacjach ekstremalnych, na przykład gdy osoba głuchoniewidoma zjeżdża ze stromej góry na nartach, a jej tłumacz przewodnik korzystając z mikrofonu udziela jej błyskawicznych wskazówek co do trasy. Sądzicie, że poniosła mnie fantazja? Nic podobnego, znam taki przypadek osobiście. Widzicie więc sami, że streamer ma wiele bardzo ważnych zastosowań. Może w istotny sposób pomóc osobom głuchym w odbieraniu dźwięków, korzystaniu z podstawowych urządzeń i komunikacji z innymi. Jako rzecz pomocna i pożądana jest oczywiście drogi i co za niespodzianka, w żaden sposób nierefundowany przez państwo. Dlaczego tak jest i kiedy ma to szansę się zmienić? To już pytanie do naszych wybrańców i decydentów.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.