Zdjęcie przedstawia lauteratki oraz organizatorów konkursu.

Czy słyszeliście kiedyś o konkursie pod nazwą „Lady D”?

Jego nazwa pochodzi od angielskiego lady disabled – dama niepełnosprawna. Nagrody i wyróżnienia otrzymują w nim kobiety które niezależnie od swojej niepełnosprawności odnoszą sukcesy i wywierają istotny wpływ na rzeczywistość. Nazwa konkursu nawiązuje także do zmarłej tragicznie w 1997 roku księżnej Walii Diany, która w swojej działalności charytatywnej nigdy nie zapominała o osobach z niepełnosprawnością. Wydarzenie organizowane jest od roku 2002 przez Parlamentarny Zespół do Spraw Osób Niepełnosprawnych i Parlamentarną Grupę Kobiet. Wojewódzki dolnośląski etap konkursu odbył się właśnie we wrocławskim hotelu Boutique Brajt.

Nagrody przyznawane są zazwyczaj w pięciu kategoriach. W tym roku jednak w jednej z nich nie wyłoniono laureatki. W związku z tym nagrody otrzymały: w kategorii dobry start obejmującej dziewczyny od 15 do 26 roku życia triumfowała Marta Lisowska studentka politechniki wrocławskiej, która doskonale realizuje się w sporcie uprawiając wspinaczkę i pływanie. Kapituła zauważyła, że godne podkreślenia jest konsekwentne dążenie do celu i pogoda ducha charakterystyczne dla pani Marty, dzięki którym daje znakomity przykład innym osobom z niepełnosprawnością. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała także Elżbieta Wyskiel uczennica liceum o profilu dziennikarskim, felietonistka, z zamiłowania rowerzystka, która ostatnio odkryła w sobie wielką pasję fotografowania. Udało jej się już zdobyć pierwszą nagrodę w konkursie fotograficznym Autoportret oraz drugą nagrodę w konkursie na Felieton Roku 2014. Jest także autorką wystawy fotograficznej pod tytułem Tęczowe Anioły.

W tym roku kapituła nie przyznała nagrody w kategorii kultura i sztuka. Udało się za to wyłonić zwyciężczynię w dziedzinie sportu. Została nią Małgorzata Hałas Koralewska – najlepszy sportowiec z niepełnosprawnością na Dolnym Śląsku w 2014 roku. Pani Małgorzata jest mistrzynią i rekordzistką świata w wyciskaniu sztangi leżąc. Założyła także stowarzyszenie sportowe i jest wzorem dla całej masy zawodników i zawodniczek, którzy ćwiczą pod jej okiem.

Kolejną kategorią było tak zwane życie społeczne, czyli aktywność w ramach organizacji i instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością lub innych osób. Nagrodę otrzymała Barbara Wozowczyk, jedna z założycielek i wiceprezeska stowarzyszenia Migaj Sercem znajdującego się w Legnicy. Prowadzi warsztaty, spotkania informacyjne organizuje imprezy kulturalne i wycieczki dla osób niesłyszących. Uświadamia także osobom słyszącym jak wygląda świat osób głuchych i ich komunikacja. Pani Barbara została wyróżniona w konkursie na społecznika roku 2014 Newsweeka.

W kategorii kobiet pracujących zawodowo na rzecz osób niepełnosprawnych lub innych osób oraz przedsięwzięć społecznie użytecznych wygrała Barbara Ciereszko-Kowalczyk, zasłużona pracowniczka służby zdrowia, która całe swoje życie zawodowe poświęciła dzieciom. Jest ona współtwórczynią i realizatorką pilotażowego programu rządowego wczesnej, wielospecjalistycznej, kompleksowej, skoordynowanej i ciągłej pomocy dziecku zagrożonemu niepełnosprawnością lub niepełnosprawnemu oraz jego rodzinie. W tej samej kategorii wyróżniona została Agnieszka Kwiatkowska, która stoczyła wielką walkę by móc pracować w wymarzonym zawodzie nauczyciela historii. Pokazała w ten sposób, że warto z determinacją walczyć o realizację marzeń, a swoim uczniom powtarza zasadę jednego z francuskich filozofów: wszystko jest trudne zanim stanie się proste.

Ambasadorem wojewódzkiego etapu konkursu jest posłanka Ewa Wolak. Serdecznie gratuluję wszystkim laureatkom, które stanowią doskonały przykład tego, że osoby z niepełnosprawnością mają w sobie mnóstwo siły i potrafią znaleźć oraz zrealizować wiele świetnych pomysłów na życie. Przełamują w ten sposób stereotypy udaje im się nie tylko skutecznie pokonać trudności we własnym życiu, ale jeszcze pomóc innym. Taka postawa budzi mój głęboki szacunek, dlatego bardzo mocno trzymam kciuki za dalszą skuteczność działalność wszystkim pań, którym należy robić jak największą pozytywną reklamę, żeby znalazły jak najwięcej naśladowców. Tacy ludzie mają wbie wielką umiejętność zmieniania świata na lepsze, a czyż nie jest to coś o czym wielu z nas marzy od dzieciństwa?

_____

FOTO: www.facebook.com/ladyd.dolnoslaskie?fref=ts

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.