Z lewej strony znajduje się godło polski orzeł z koroną, po prawej napis Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Czy rządowe mieszkania plus będą dostępne dla wszystkich?

Redaktorzy portalu niepelnosprawni.pl zapytali Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa czy w projektowanych ustawach dotyczących programu Mieszkanie Plus będą uwzględnione potrzeby osób z niepełnosprawnością. Odpowiedź jaką otrzymali wydaje mi się zadziwiająca. Oto fragmenty zarówno oficjalnych informacji podawanych przez premier Beatę Szydło jak i przytoczonych w artykule odpowiedzi z ministerstwa.

Przypomnijmy, że program zakłada, że tanie mieszkania będą budowane na wynajem z możliwością dojścia do prawa własności. Pani premier podkreśla, że w ten sposób uwzględnione zostaną potrzeby różnych grup Polaków. Zarówno tych o niskich dochodach jak i tych z klasy średniej, do których według szefowej rządu przede wszystkim kierowany jest program.

Do nowego programu nie wprowadzamy granicy wieku, ale oczekujący zapewne będą ustawiali się w kolejce i dlatego preferowane będą rodziny wielodzietne – mówi Szydło. Kolejki po mieszkania. Czy to Wam czegoś nie przypomina drodzy czytelnicy? Zwłaszcza ci którzy pamiętacie PRL?

Program składa się z trzech filarów. Dwa z nich dotyczą tworzenia mieszkań na wynajem. W ramach pierwszego będą budowane mieszkania z wykorzystaniem gruntów skarbu państwa – informuje dziennikarzy portalu ministerstwo. Zakłada się, że dostęp do mieszkań będzie powszechny zaś w przypadku nadwyżki popytu zostaną wprowadzone kryteria preferujące dane grupy w dostępie do tych mieszkań.

To zdanie jest pełne ogólników i dlatego budzi moje wątpliwości. Co to bowiem znaczy zakłada się że będą dostępne. Kawa na ławę albo będą dostępne dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, albo nie. Tak naprawdę zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wszystkie nowo budowane mieszkania powinny być dostosowane więc podobny problem w ogóle nie powinien istnieć gdyż jest jak mawia klasyk oczywistą oczywistością. Po drugie co oznacza sformułowanie w wypadku nadwyżki popytu. Moim zdaniem ukryta myśl jaka towarzyszy temu wyrażeniu jest taka że niepełnosprawni i tak nie będą specjalnie ubiegać się o te mieszkania ale jeśli już trochę osób się pojawi to wówczas pomyślimy nad ułatwieniem im dostępu i preferencyjnym miejscu w kolejce. Najlepsza jest jednak trzecia część wypowiedzi:

Jeżeli z analizy popytu będzie wynikać, że istnieje zapotrzebowanie na mieszkania dostosowane do potrzeb osób o różnym rodzaju niepełnosprawności inwestor odpowiednio przystosuje część lokali. To chyba przesądza sprawę.

Z wypowiedzi wynika jasno że większość lokali będzie niedostępnych, a dostosowywane będą wyłącznie na specjalną prośbę większej grupy osób.

Oto jest sprawiedliwość społeczna w wykonaniu obecnego rządu. Budujemy dla wszystkich, ale przecież nie wszystko będziemy dostosowywać. No chyba, że nas specjalnie poproszą. Drugi filar programu rządowego dotyczy wsparcia budownictwa społecznego i zakłada wsparcie dla gmin w realizacji budownictwa socjalnego skierowanego do osób najuboższych w ramach którego planuje się wprowadzenie modyfikacji mających przyczynić się do poprawy dostępności mieszkań chronionych przeznaczonych min. dla osób niepełnosprawnych. Planowany jest także dalszy rozwój budownictwa czynszowego dla osób, które nie mogą samodzielnie nabyć lub wynająć mieszkania w warunkach komercyjnych ale mają dochody zbyt wysokie aby przysługiwał im lokal komunalny.

Trzeci filar ma polegać na oszczędzaniu pieniędzy na specjalnych kontach. Za systematyczne odkładanie środków będzie można dostać premię z pieniędzy publicznych. Przyjęcie ustawy o narodowym funduszu mieszkaniowym planowane jest pod koniec roku. Bardzo jestem ciekawy czy z tego programu wyjdzie cokolwiek. Czy pojawią się namacalne, realne efekty w postaci tanich mieszkań. Chciałbym by były one dostępne dla wszystkich ale doświadczenie życiowe mówi mi, że skończy się tak samo jak z trzema milionami fikcyjnych mieszkań w latach 2005-2007, których nikt nigdy nie ujrzał na oczy.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.