logo ZUS-u czyli zielony napis ZUS, oraz z prawej strony jego pełna nazwa - zakład ubezpieczeń społecznych, które przedziela zielona kreska

Czy pułapka rentowa zniknie?

Koalicja obywatelska zadeklarowała, że zniesie limit zarobków, z którym od lat zmagają się osoby z niepełnosprawnością pobierające rentę socjalną. O słynnej pułapce rentowej pisałem już na blogu wielokrotnie. Jej likwidacja byłaby spełnieniem postulatów całego środowiska osób z niepełnosprawnością.

Dotąd dyskutowaliśmy jak odpowiadać tym którzy będą stawiać blokady przed zniesieniem pułapki rentowej. Widzieliśmy absurd wielu sytuacji kiedy pracownik nie może otrzymać np premii świątecznej bo boi się przekroczenia progu. Wielu pracuje na czarno. Jak wielu osób dotyczy ten problem przekonamy się gdy zlikwidujemy pułapkę rentową – mówił poseł Sławomir Piechota.

Obecnie człowiek pobierający rentę socjalną może dorobić miesięcznie do 70 procent średniej pensji. Kwota ta zmienia się co kwartał. Bardzo często zdarza się że pracownik, który ma np umowę podpisaną na rok zaczyna przekraczać limit i wówczas musi zwraca do ZUS-u kilkaset złotych renty socjalnej. To mechanizm bardzo demobilizujący, który zniechęca wiele osób z niepełnosprawnością do podejmowania pracy.

Jak tłumaczy poseł Sławomir Piechota obecna propozycja dotyczy zarówno systemu ZUS, KRUS jak i służb mundurowych, ponieważ nie wolno wprowadzać dyskryminacji pomiędzy tymi systemami.

Poseł oszacował że z zawieszonych w ciągu roku rent, ZUS odzyskuje 78 milionów złotych. Dodał że wystarczy pięć tysięcy osób, które podejmą pracę w wyniku likwidacji pułapki rentowej aby zbilansować ZUS-owi te stratę.

Zadowolenia z pomysłu Koalicji Obywatelskiej nie kryli przedstawiciele Polskiego Związku Głuchych i Polskiego Związku Niewidomych. Sam jestem osobą z niepełnosprawnością od urodzenia i wiem, że wejście na rynek pracy wiąże się z dużym obciążeniem psychicznym. Dodatkowo jednym z tych obciążeń było to czy nie stracę renty. Ważne jest też to, że osoby z niepełnosprawnością unormalniają niepełnosprawność w miejscu pracy – opowiadał Lech Stefańczuk, prezes Stowarzyszenia Piona.

Poseł Piechota dodał natomiast, że ustawa jest swoistym sprawdzianem dla osób z niepełnosprawnością ile z nich tak naprawdę chce pracować. Pułapka rentowa daje bowiem alibi dla bierności, które zniknie, jeśli dojdzie do uchwalenia nowych przepisów.

Moim zdaniem projekt jest wspaniały i może aktywizować całą masę biernych zawodowo osób z niepełnosprawnościami. Panowie z Koalicji Obywatelskiej muszą jednak pamiętać o tym, że żeby go zrealizować, powinni najpierw wygrać wybory a jak na razie na to się nie zanosi.

Poniżej linki do wcześniejszych artykułów na blogu dotyczących rent dla osób z niepełnosprawnościami:

Prezydent podpisał ustawę o świadczeniu uzupełniającym

Kolejny protest osób z niepełnosprawnościami

Jakub Hartwich o sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Polsce

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.