Zdjęcie przedstawia projekt korków do umywalki. Są ułożone w jednym rzędzie. Każdy ma inny kolor, najliżej nas jest żółty, za nim zielony, następnie niebieski i na końcu czerwony. Każdy z nich posiada biały pasek przechodzący przez środek korka.

Czy przedmioty też można zaprojektować uniwersalnie?

Projektowanie uniwersalne to nie tylko dostosowana do potrzeb wszystkich użytkowników przestrzeń miejska, podjazdy, windy czy szerokie korytarze, ale również bezpieczne i wygodne w obsłudze przedmioty codziennego użytku – opowiada Maja Ganszyniec – właścicielka Studia Ganszyniec, projektującego meble i przedmioty wyposażenia wnętrz.

Czy przedmioty, które kupujemy do swoich mieszkań są w większości tworzone zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego?
Niestety nie można tak powiedzieć. Większość firm – produkując krzesła stoły meble czajniki, lampy czy szereg innych przedmiotów – kieruje się tylko i wyłącznie ekonomią. Nikt nie zastanawia się nad potrzebami seniorów czy osób z niepełnosprawnością, ponieważ stanowią oni grupę mało dochodową. Na szczęście nie wszyscy producenci postępują w ten sposób, zdają sobie bowiem sprawę, że społeczeństwa europejskie się starzeją i rozwiązania, o których jeszcze kilkanaście lat temu nie myślano, dziś stają się niezbędne. Projektowanie uniwersalne to nie tylko szerokie drzwi, w których zmieści się osoba poruszająca się na wózku, podjazd czy winda zamiast schodów, albo oznaczenia brajlowskie na drzwiach pomieszczeń, ale także wygodne i bezpieczne meble takie jak stoły czy krzesła. Wielcy producenci tacy jak np Ikea zaczęli zdawać sobie sprawę z ponoszonej odpowiedzialności i pilnują żeby projektowane przez nich meble nie zagrażały ludziom. Problem nie jest tak błahy jakim mógłby się wydawać. Kilka lat temu głośnym echem w Stanach Zjednoczonych odbiła się seria wypadków z udziałem dzieci, na które przewracały się komody nieprzytwierdzone do ściany. Pokazuje to, że projektanci muszą myśleć o potrzebach ludzi w każdym wieku, choć oczywiście choroby, kontuzje czy podeszły wiek zdecydowanie zwiększają zapotrzebowanie na dostosowania.

Czy wybudowanie odpowiednio przystosowanego mieszkania znacznie zwiększa koszty całej inwestycji?
Absolutnie nie. Odpowiednie rozplanowanie przestrzeni czy wyposażenie łazienki w poręcze lub dodatkowe siedzisko czy brodzik z odpływem liniowym nie generuje olbrzymich kosztów. Wiele osób wydaje pieniądze na rzeczy o dużo mniejszym znaczeniu jak np błyszczące kafelki. Te same środki można by przecież zainwestować w zrobienie kafelków, które w niektórych punktach różniłyby się od siebie w wyczuwalny sposób co ułatwiłoby orientację osobom niewidomym. Problem polega na tym, że ludzie kupując pierwsze mieszkanie, nie myślą o takich sprawach. Są młodzi i pewni, że całe życie jeszcze przed nimi, więc na choroby i udogodnienia przyjdzie czas.

Nie raz zdarza się, że po latach trzeba przerabiać pomieszczenia, zaprojektowane być może efektownie, ale w mało funkcjonalny sposób.

Czy w Polsce Pani zdaniem powstaje wiele inwestycji dostosowanych do potrzeb seniorów czy osób z niepełnosprawnościami?
W ostatnich kilkunastu latach sytuacja zmieniła się na lepsze jeżeli chodzi o przestrzeń miejską. W wielu miejscach mamy podjazdy, z których mogą korzystać wózkowicze, wypustki na przystankach czy przy przejściach pomagające w orientacji osobom niewidomym czy światła dźwiękowe. Na rynku nieruchomości jednak w pełni dostosowane mieszkania to rzadkość. Budujące je firmy oszczędzają nie uważając wspomnianej przez Pana grupy osób za istotną. Mimo iż prawo nakazuje, aby każdy nowo powstały budynek był dostępny, wszyscy dobrze wiemy, że nie zawsze tak jest. Zdecydowanie lepiej sytuacja wygląda np w krajach skandynawskich, gdzie dostosowane budynki to po prostu norma.

Czy Pani biuro zaprojektowało jakiś przedmiot, który moglibyśmy uznać za bezpieczny, wygodny i dostępny dla wszystkich, bez względu na wiek i stan zdrowia?
Takim przedmiotem jest z pewnością zaprojektowany przez nas gumowy korek do wanny i umywalki. Jest duży i idealnie dopasowuje się do otworu dzięki czemu nie trzeba układać go bardzo precyzyjnie. Nie zasysa się, więc nawet osoby bardzo osłabione będą w stanie go wyciągnąć. Zaprojektowaliśmy go w kilku bardzo dobrze widocznych kolorach tak, aby osoby z problemami ze wzrokiem mogły go bez trudu dostrzec i odnaleźć. Są więc korki ostro zielone, żółte, czerwone i niebieskie. Niestety jednak, kiedy usiłowałam zachęcić przedstawicieli wielu firm do korzystania z naszego rozwiązania, twierdzili, że z całą pewnością liczba odbiorców takiego produktu będzie ograniczona. Na tym przykładzie widać wyraźnie, że nie wystarczy dobrze czegoś zaprojektować. Potrzebne jest jeszcze przekonanie, ze strony inwestorów, że dana rzecz znajdzie nabywców. Tym większe znaczenie ma uświadomienie ludziom, że projektowanie uniwersalne to pomysł, na którym korzystamy wszyscy i dzięki któremu zyskujemy dostęp do przedmiotów bezpiecznych wygodnych i zwiększających nasze możliwości.

Serdecznie zachęcam Państwa do zapoznania się z projektami biura Ganszyniec, (link do strony internetowej), oraz (link do fanpage’a na Facebooku).

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.