obrazek przedstawia Logotyp Fundacji Machina Fotografika przedstawiający obrys wanny z niebieską wodą w środku

Czy polskie plaże są dostępne?

Plaże dostępne dla wszystkich niezależnie od wieku czy stanu zdrowia to w Polsce wciąż sprawa, nad którą trzeba bardzo mocno pracować. Dzięki projektowi 440 kilometrów po zmianę staramy się wraz z zespołem sprawić żeby w Polsce z roku na rok więcej osób mogło dostać się na plaże i cieszyć się morzem – mówi Sylwia Nikko-Biernacka, pomysłodawczyni projektu i prezeska Fundacji Machina Fotografika.

Jak narodził się pomysł na projekt?

Na pomysł wpadłam sześć lat temu samotnie wędrując od Świnoujścia do Piasków i dźwigając 22 kilogramowy plecak. Doszłam do wniosku, że piesze wędrówki które uwielbiam można by wykorzystać do tego aby wesprzeć kobietę z niepełnosprawnością w pozyskaniu protezy. W połowie trasy w okolicach Gdańska zgłosiła się do mnie przedstawicielka firmy protetycznej i rok później Urszula Kosmal-Krauze otrzymała protezę nogi. W 2014 roku zaczęliśmy zajmować się tematem dostępności plaż. Moja fundacja zorganizowała spotkanie pilotażowe w Stegnie, w efekcie którego wypracowaliśmy rekomendacje dla gminy Stegna. Niestety wkrótce władze się zmieniły i nasze propozycje nie zostały wdrożone. Nie chcąc porzucać tematu wystartowaliśmy w konkursie po środki z funduszy EOG i po ich otrzymaniu w dziesięciu nadmorskich gminach zorganizowaliśmy konsultacje społeczne, spacery badawcze oraz warsztaty dla mieszkańców/mieszkanek, podczas których przygotowaliśmy rekomendacje do planów modernizacji wejść na plaże.

Co to znaczy dostępna plaża?

Dostępność oznacza tak naprawdę wygodę i możliwość skorzystania z konkretnego miejsca przez wszystkich niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Dostępna plaża powinna więc być przyjazna zarówno dla opiekunek/opiekunów z dziećmi w wózkach, osób starszych czy z różnymi niepełnosprawnościami ale również dla turystek i turystów.  Także dla osób, które np z powodu jakiegoś drobnego urazu mają krótkotrwały problem ze zdrowiem. Wszystko powinno być zaprojektowane zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Dostępna plaża zaczyna się od dostępnych informacji. Oznacza to stronę internetową, która powinna być stworzona zgodnie ze standardem WCAG2.0. Użytkownik powinien móc w łatwy sposób znaleźć informacje, które wejście jest dostosowane albo np gdzie może wypożyczyć wózek do kąpieli – tak zwaną amfibię. Odpowiednia informacja dla turystów/turystek powinna się znajdować już na dworcu kolejowym czy autobusowym. Mapa okolicy powinna być również wypukła aby mogły z niej skorzystać osoby niewidome, powinien na niej znajdować się numer telefonu alarmowego w razie jakiegoś wypadku czy numer pod który osoba Głucha może wysłać SMS z prośbą o pomoc to rzeczy bardzo ważne których wciąż brakuje.

Podobnie jest z komunikacją miejską. Rozkłady jazdy bardzo często znajdują się na wysokości niedostępnej dla osoby poruszającej się na wózku  i są napisane w sposób tak skomplikowany, że osoba Głucha słabo znająca język polski lub osoba z niepełnosprawnością intelektualną niewiele z nich zrozumieją. Kolejną ważną sprawą są ciągi piesze wolne od przeszkód, czyli np stojących na środku koszów na śmieci bo to skutecznie uniemożliwia poruszanie się osobie będącej na wózku. Na samej plaży ,ważne są oczywiście odpiaszczone maty lub pomosty umożliwiające wózkowiczom wjazd do wody. Niezbędne są także dostosowane przebieralnie i toalety oraz oznaczenia fakturowe konkretnych zejść dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Bardzo przydatne byłyby także ławki z podłokietnikami na których można spokojnie odpocząć oraz dostępne punkty widokowe. Szczegółowe informacje o wszelkich niezbędnych dostosowaniach znajdą państwo na naszej stronie internetowej www.440km.pl

Czy w Polsce jest jakaś plaża która spełniałaby wszystkie wymienione warunki?

Niestety jeszcze nie. Na szczęście jednak nie brakuje miejsc, w których co roku zachodzą  zmiany na lepsze. Wózki do pływania są już w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Jastarni. Ta ostatnia miejscowość rozwija się zresztą bardzo prężnie. W ubiegłym roku zmodernizowano wejście nr. 46, zgodnie z naszymi rekomendacjami. W tym roku zakupiono wózek do kąpieli morskich.

Czy trasa Pani wyprawy jest co roku taka sama?

Tak ale za każdym razem idą ze mną nowe osoby. W tym roku po raz pierwszy udział w wyprawie biorą animatorki, które rozmawiają z ludźmi o sprawie dostępności plaż i kwestiach związanych z niepełnosprawnością. Misją mojej fundacji, która działa już od dziesięciu lat jest wsparcie dla kobiet i mężczyzn poprzez działania rozwojowe i artystyczne w uczestnictwie w różnych sferach życia na równych prawach. Plaże to tylko jeden z tematów ale niezwykle ważny zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Chcemy żeby jak najwięcej osób było obecnych w przestrzeni publicznej. Wszystkie nasze działania mogą państwo obserwować na facebookowym fanpage-u fundacji (link). Serdecznie zapraszam.

 

Źródło obrazka Facebook, a jest to logotyp Fundacji Machina Fotografika, który został zaprojektowany przez Tomka Budzynia.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.