Zdjęcie przedstawia trzy worki stomijne firmy Coloplast. Sa koloru beżowego z okrągłymi otworami

Czy Państwo odbierze stomikom worki?

Czy nowa ustawa refundacyjna pozbawi ponad 50 tysięcy stomików w Polsce szans na aktywne życie? Są to przecież ludzie, którzy codziennie zmagają się z licznymi trudnościami. Wyłonienie stomii to zabieg, który przeprowadza się u osób cierpiących na bardzo poważne choroby np. raka jelit czy odbytu lub wrzodziejące zapalenie jelit.

Osoby z wyłonioną stomią potrzebują korzystać stale ze specjalistycznych worków oraz kilku innych wyrobów medycznych. 9 lutego w sejmie podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu do Spraw Podstawowej Opieki Zdrowotnej powiedzieli bardzo wyraźnie o swoich obawach związanych z nowelizacją ustawy refundacyjnej.

Mój syn urodził się z wynicowaną kloaką. Od trzeciego dnia życia ma wyłonioną kolostomię. Teraz czeka go kolejna operacja po której najprawdopodobniej będzie miał wyłonioną urostomię. Nie rozumiem tej nowej ustawy. Moje obawy sprowadzają się do tego, że spadnie jakość życia mojego synka a to się stanie, jeśli sprzęt którego teraz używamy zniknie z rynku. Nie po to dążyłam do tego by moje dziecko funkcjonowało tak jak inne by teraz to utracić – mówiła pani Katarzyna – mama trzynastoletniego Kamila.

Na czym polega nowy pomysł ministerstwa zdrowia? Nowelizacja ustawy ma poddać większej kontroli rynek wyrobów medycznych i wprowadzić podobne zasady jak przy refundacji leków. Pacjenci boją się więc, że z listy wyrobów refundowanych znikną produkty najdroższe, ale i najlepsze. Zdaniem ministerstwa ustawa zwiększy jakość i obniży ceny wyrobów.

O obawach całej grupy pacjentów mówiła Magdalena Piegat z fundacji Stomalife. Podkreśliła, że założenia stojące u podstaw zmiany prawa są bardzo dobre. Idea uregulowania rynku i pomysł, żeby sensowniej i oszczędniej wydawać pieniądze jest oczywiście doskonały. Mamy jednak wrażenie, że mimo tych zacnych idei gubi się w międzyczasie rzecz najważniejsza. Wyroby medyczne dla stomików zawsze stanowią pewien komplet. Limity kwotowe obowiązujące dzisiaj są niewystarczające, ale dają szanse pacjentowi na to, aby dobrał produkty zgodnie z własnymi potrzebami. Nowa ustawa tworzy natomiast bardzo dziwny podział na grupy limitowe, które będą obejmowały tylko niektóre produkty. Do innych pacjent będzie musiał dopłacić. W efekcie może dojść do sytuacji w której sprzęt stomijny będzie dostępny tylko dla wybrańców – podkreśliła Piegat. Najwięcej trzeba będzie dopłacać do sprzętu specjalistycznego i niestandardowego który z reguły jest najdroższy – dodała.

Brak dostępu do sprzętu oznacza koniec marzeń o aktywnym życiu i izolację społeczną. Przedstawiciele ministerstwa zapewniają, że nie ma się czego obawiać bo worki stomijne będą bezpłatne, a zapisy ustawy zostaną poprawione. Ustawa powinna wejść w życie na wiosnę tego roku.

Muszę przyznać, że podobne dyskusje budzą we mnie ciągle niezwykłe zdumienie. Co chwila słyszy się o dopłatach i limitach oraz dyskusjach z grupami pacjentów w kraju, w którym oficjalnie istnieje bezpłatna służba zdrowia. Jak to więc jest? Czy człowiek, z którego każdej pensji pobierana jest składka zdrowotna ma dostęp do usług i wyrobów medycznych czy też nie? Po co nazywać powszechnym i bezpłatnym coś co już od dawna takie nie jest? Może warto wreszcie skończyć z tą fikcją i powiedzieć jasno że człowiek chcąc chronić swoje zdrowie sam musi się zatroszczyć o sfinansowanie wszelkich zabiegów, opatrunków, wizyt itd. Tylko wówczas proszę ludziom nie odbierać składek zdrowotnych, emerytalnych etc, ponieważ każde dziecko w Polsce wie, że obszary, za które odpowiedzialne jest u nas państwo istnieją tylko teoretycznie. Ludzie nie mają dostępu do służby zdrowia na świadczenia czekają miesiącami i latami więc najlepiej by było zakończyć ten nieprzyzwoity cyrk. Z emeryturami zresztą wcale nie jest inaczej.

Wszyscy eksperci podkreślają, że ludzie w moim wieku nie będą mieli w przyszłości żadnych świadczeń niezależnie od liczby przepracowanych lat. Skoro więc my obywatele i tak musimy zadbać o wszystko we własnym zakresie, proszę o nieodbieranie nam składek które niczego nie gwarantują.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.