zdjęcie z zajęć kursowych na basenie widać na nich kilku nurków pływających na dnie basenu, na pierwszym planie niewidomy kursant (widoczny kontakt dotykowy).

Czy nurkowanie to sport dla wszystkich?

Nurkowanie daje niesamowite poczucie wolności. Pod wodą słyszy się bicie własnego serca i ogarnia człowieka wielki spokój. Ten fantastyczny sport jest dostępny także dla osób z różnymi niepełnosprawnościami – opowiada Anna Ćwiękowska – prezes Stowarzyszenia Nautica.

Skąd wziął się pomysł na organizowanie kursów nurkowania dla osób z niepełnosprawnościami?
Stowarzyszenie powstało w 1998 r.  i było pomysłem kilku osób, które od tego czasów nim działają.  Początkowo jednym z programów, skierowanych do osób niepełnosprawnych ruchowo, na którym skupiała się działalność stowarzyszenia, był program Zerowa grawitacja”. Pomysłodawcom zależało na tym, aby osoby z niepełnosprawnością ruchową poczuły nowe możliwości własnego ciała jakie każdy z nas ma pod wodą. Każdy kto choć raz w życiu próbował zejść pod wodę, wie jak bardzo niesamowite jest to uczucie. Człowiek się rozluźnia, słyszy własny oddech i bicie serca i jako że pod wodą jest zerowa grawitacja – może z dużo większą łatwością wykonywać różne ruchy. To ma ogromne znaczenie dla wózkowiczów, którzy pod wodą mogą poczuć się naprawdę wolni. Nasze stowarzyszenie już od kilkunastu lat organizuje kursy nurkowania i wyjazdy turystyczne dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Proszę opowiedzieć w jaki sposób przełamujecie ograniczenia wynikające z niepełnosprawności. Czy osoba sparaliżowana w stopniu znacznym również może wejść pod wodę?
Oczywiście, że tak. Istnieją pewne przeciwwskazania uniemożliwiające nurkowanie takie jak np problemy z sercem, astma oskrzelowa,podatność na utraty przytomności, ale z całą pewnością niepełnosprawność ruchowa takim przeciwwskazaniem nie jest. Współpracujemy z grupą doświadczonych i odpowiednio wyszkolonych instruktorów, którzy zdobyli uprawnienia HSA (Handicapped Scuba Association) –  Międzynarodowego Stowarzyszenia Nurków Niepełnosprawnych. Wiedzą doskonale jak zadbać o bezpieczeństwo kursanta i jak nauczyć go odpowiednich zachowań w wodzie. Kursy odbywają się co roku w okresie od października do maja i zainteresowanie jest tak duże, że części osób musimy niestety odmawiać i przyjmujemy je dopiero po roku. Kurs składa się z 7 do 10 półtoragodzinnych spotkań na basenie TS Wisły w Krakowie.

Na początku uczestnicy poznają teorię czyli dowiadują się jaki sprzęt jest niezbędny i w jaki sposób go używać. Kiedy dochodzi do pierwszego nurkowania to instruktor oczywiście składa ten sprzęt w zastępstwie osoby sparaliżowanej, jednak nie robi niczego bez jej wyraźnej wskazówki. Każdy kursant musi mieć świadomość tego co należy zrobić i dla nikogo nie ma taryfy ulgowej. Osobie z niepełnosprawnością ruchową pod wodą towarzyszy zwykle dwóch instruktorów, a wszyscy porozumiewają się za pomocą specjalnie opracowanych znaków nurkowych. W nieco innej sytuacji są osoby niewidome. W ich przypadku kluczową sprawą jest utrzymywanie kontaktu dotykowego z instruktorem, (na wodach otwartych nie można wszystkiego dotykać, instruktor decyduje i podaje do ręki te stworzenia, które nie zrobią nam krzywdy podczas kontaktu.

Niezwykle ważne staje się też opracowanie alternatywnego systemu komunikacji bo w ich przypadku nie mogą to być przecież gesty, znaki, które trzeba zobaczyć. Najpopularniejszym znakiem nurkowym jest zapytanie, czy wszystko jest w porządku, tzw okejka. Podczas nurkowania z osobą niewidomą, takie zapytanie nie  spotka się z odpowiedzią. Dlatego przed wejściem do wody instruktor ustala z niewidomym nurkiem  indywidualne znaki nurkowe, np. naszej okejki jest to dwukrotne ściśnięcie dłoni. Oczywiście przed wejściem instruktor pokazuje niewidomemu nurkowi na jego dłoni jak powinien ją ułożyć, aby odpowiedzieć na zapytanie.

Czy uprawnienia jakie uzyskuje kursant są uznawane na całym świecie?
Oczywiście, że tak. Kursy prowadzimy zgodnie z międzynarodowymi wymogami opracowanymi przez wspomnianą federację HSA. Certyfikat jaki otrzymuje uczestnik uprawnia go do nurkowania w każdym miejscu na świecie, gdzie znajdują się osoby przeszkolone do nurkowania z niepełnosprawnymi i które, w razie potrzeby będą w stanie mu pomóc. Kurs basenowy jest całkowicie bezpłatny, jednakże prosimy o uiszczanie darowizny ponieważ Stowarzyszenie ponosi ogromne koszty związane z organizacją kursów i wyjazdów turystycznych.

Gdzie krajobraz podwodny jest najpiękniejszy?
Zdecydowanie w Egipcie. Możemy tam zobaczyć przepiękne rafy koralowe, rybki błazenki  (znane jako rybki nemo), wspaniałą rybę zwaną Napoleonem, mureny, rozgwiazdy i wiele wiele innych przepięknych gatunków. Jako stowarzyszenie korzystamy z gościnnych baz firmy Nautica Safari (baza w Chorwacji na wyspie Hvar), oraz firmy CTP Nautica (baza w Sharm el Sheikh) Od kilku lat nie udało nam się jednak zorganizować żadnego wyjazdu turystycznego bo to bardzo kosztowne przedsięwzięcie Nawet jeżeli uczestnik płaci około trzech i pół tysiąca złotych – bo tyle wyniosą koszty związane z przelotem zakwaterowaniem i nurkowaniem – to trzeba jeszcze pokryć te same koszty przeszkolonym opiekunom.

Stowarzyszenie pokrywa koszty opieki kadry, która towarzyszy niepełnosprawnym nurkom od początku wyjazdu, czyli od przybycia na lotnisko. Na miejscu i tak pracują oni w ramach wolontariatu, ale jeżeli na wycieczkę wyjeżdża np 12 osób z niepełnosprawnością to potrzeba odpowiedniej liczby osób wspierających (ich ilość zależy od rodzaju niepełnosprawności niepełnosprawnych nurków), bo nurkowanie odbywa się zawsze – albo jeden na jeden, albo nawet w systemie dwóch opiekunów na jednego uczestnika. Organizacja wyjazdu nie jest więc łatwym przedsięwzięciem ale biorąc pod uwagę zapał naszych kursantów i ogromne zainteresowanie nurkowaniem jestem przekonana, że już niedługo uda nam się zorganizować kolejny wyjazd obfitujący w przygody i niesamowite przeżycia. Serdecznie zapraszam państwa do kontaktu z nami i odwiedzenia naszej strony internetowej www.stowarzyszenienautica.pl

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.