Ilustracja pochodzi z podręcznika nauki boksu. Dwaj mężczyźni walczą - mężyzna z lewej zadaje cios mężczyźnie z prawej strony.

Czy niewidomi powinni zacząć trenować boks? A może lepsze byłyby techniki samoobrony?

Dzisiejszą aktualność na blogu postanowiłem umieścić mimo iż od zdarzenia które opisze, minęło już sporo czasu. Informacja, którą przeczytałem na stronie www.niepelnosprawni.pl była dla mnie jednak tak szokująca i absurdalna, że postanowiłem zwrócić na nią Waszą uwagę i podzielić się z Wami moją opinią. Oto bowiem w Barczewie miejscowości w województwie warmińsko-mazurskim szesnastoletni wyrostek pobił niewidomego mężczyznę.

Ktoś z Was pewnie powie, że bójki zdarzają się zawsze i nie ma w tym nic dziwnego. Problem jednak w tym, że tym razem do pobicia doszło bez jakiejkolwiek prowokacji ze strony ofiary.

Niewidomy poprosił dwóch chłopaków o pomoc w zejściu ze schodów. Szesnastolatek bez żadnych oznak agresji spełnił jego prośbę, ale po kilku minutach wrócił i zaczął ni z tego, ni z owego okładać faceta pięściami po całym ciele.

Nastolatek uciekł kiedy obserwujący całe zdarzenie przechodnie rzucili się na pomoc ofierze. Kiedy policja odnalazła napastnika ten błyskawicznie przyznał się do przestępstwa i wyjaśnił, że bił niewidomego obcego sobie mężczyznę ponieważ chciał zrobić coś głupiego. Trzeba przyznać, że cel swój niewątpliwie osiągnął. Podobne wybryki zdarzają się moim zdaniem głównie ludziom, którzy nie mają co zrobić z wolnym czasem. Nie przychodzi im do głowy żaden pomysł na życie ani na samych siebie, czas przecieka im przez palce. Wtedy o robienie rozmaitych głupot nie trudno. Nastolatek odpowie oczywiście przed sądem dla nieletnich, ale ważniejszym wydaje się być w tej sytuacji pytanie co mają robić osoby niepełnosprawne, które nieoczekiwanie zostaną zaatakowane na ulicy. Jeśli pomoże któryś z przechodniów to świetnie, ale trzeba mieć też szansę na samodzielne stawienie oporu. Proponuję zatem aby Ministerstwo Sportu zorganizowało bezpłatne treningi boksu dla niewidomych, najlepiej połączone jeszcze z kursami samoobrony. Wówczas być może nauczymy się ręcznie wybijać głupie pomysły z głów zblazowanych nastolatków.

_____

rys: By Alain Delmas (France)

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.