Ilustracja przedstawia symbol paragrafu wpisany w koło na szarym tle.

Czy nastąpi koniec prawnego ubezwłasnowolnienia osób z niepełnosprawnością intelektualną?

Kukiz’15 złożył do marszałka Kuchcińskiego projekt ustawy dotyczącej osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jeśli zostanie przyjęta nastąpi koniec prawnego ubezwłasnowolnienia osób z niepełnosprawnością intelektualną. W projekcie możemy znaleźć zapisy o wprowadzeniu instytucji opiekuna prawnego i medycznego. Poseł Agnieszka Ścigaj zaznaczyła, że ustawa jest odpowiedzią na postulaty środowiska, które walczy o zmianę sytuacji prawnej osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi od ponad piętnastu lat.

Proponowane w ustawie zmiany dotyczyłyby między innymi przepisów kodeksu prawa cywilnego, kodeksu, rodzinnego i opiekuńczego i kodeksu postępowania cywilnego.

Dzięki zmianom po raz pierwszy w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym pojawi się określenie osoby niepełnosprawne intelektualnie.

Najważniejsza zmiana dotyczy jednak kwestii pełnomocników. Ustanawiany przez sąd pełno”mocnik medyczny będzie miał prawo  współdecydować wraz z podopiecznym w sprawie zgody na wykonanie zabiegów. Pełnomocnik prawny będzie wykonywał określone czynności prawne za osobę niepełnosprawną -zaznaczyła posłanka.

Agnieszka Ścigaj zapowiedziała także, że jest to pierwsza z całej serii propozycji, które mają na celu poprawę sytuacji osób z niepełnosprawnościami. Kolejne mają się pojawić już w najbliższych miesiącach. Przygotowujemy cały pakiet na razie drobnych zmian, chociaż cała polityka wobec osób niepełnosprawnych wymaga gruntownej reformy. My w czasie kiedy inne partie zajmują się rozgrywkami, mówimy że to środowisko czeka piętnaście lat na uregulowania, które pomogą im w codziennym życiu – opowiadała posłanka.

Bardzo jestem ciekawy co wyjdzie z całej tej ustawy w praktyce. Czy zostanie przyjęta, a co ważniejsze jak zostaną zrealizowane jej zapisy. Można mieć bowiem uzasadnione wątpliwości czy sami posłowie i powołani na mocy ustawy pełnomocnicy dobrze zrozumieją swoją rolę. Ustawa dopuszcza ludzi z niepełnosprawnością intelektualną do współdecydowania o ważnych dla nich sprawach życiowych. To oczywiście długo oczekiwany i ogromny krok naprzód. Nic jednak z niego nie wyjdzie, jeśli opiekunowie potraktują zapis o współdecydowaniu jak fanaberie czy też kurtuazję i zaczną o wszystkim decydować sami.

O tym, że takie niebezpieczeństwo istnieje przekonuje sama wypowiedź posłanki Ścigaj, która z rozpędu powiedziała, że pełnomocnik prawny będzie wykonywał czynności prawne za osobę niepełnosprawną. Pani poseł nie za niepełnosprawną tylko osobę z niepełnosprawnością i nie za nią, a w porozumieniu z nią i za jej zgodą. Jeśli do ludzi nie dotrze ta podstawowa zasada to ustawa choćby najbardziej nowoczesna niczego nie zmieni. Na razie jednak serdecznie gratuluję klubowi Kukiz’15 ponieważ przygotowanie projektu ustawy i nagłośnienie tematu stwarza szansę na realną poprawę sytuacji prawnej osób z niepełnosprawnością intelektualną i jest dla nich faktyczną dobrą zmianą. Piszę o tym szczerze i używając słów dobra zmiana nie mam na myśli skompromitowanego przez działania rządzących sloganu politycznego. Miejmy nadzieję, że pomiędzy jedną a drugą kłótnią posłowie znajdą odrobinkę czasu na zajęcie się projektem ustawy i że szybko stanie się ona obowiązującym prawem.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.