zdjęcie przedstawia dziewczynę korzystająca z internetu na laptopie. Na stole po lewej stronie obok laptopa znajduje się kubek z herbatą, po prawej leży smartfon. Postać zwrócona jest tyłem do obiektywu, nie widać jej twarzy.

Czy nadchodzi koniec barier cyfrowych?

Jutro w sejmie zostanie zaprezentowana ustawa dotycząca dostępności cyfrowej. Dzięki niej w niedługim czasie strony urzędów i instytucji publicznych mają zostać dostosowane do potrzeb użytkowników z różnymi niepełnosprawnościami. Koniec zatem z dokumentami w formie nieczytelnych zdjęć formularzami ukrytymi na nieosiągalnych podstronach czy ze stronami, których nie da się obsłużyć za pomocą klawiatury. Ustawa dotyczy także aplikacji mobilnych.

Projekt ustawy był konsultowany i przygotowany przez osoby z niepełnosprawnością i ekspertów od dostępności cyfrowej.

Projekt wprowadza bardzo wiele uregulowań, które mają na celu doprowadzenie do sytuacji w której wszystkie informacje prezentowane przez podmioty publiczne w formie cyfrowej będą dostępne dla obywateli – szczególnie tych mających szczególne potrzeby osób niepełnosprawnych i seniorów – mówi Wanda Buk wiceminister cyfryzacji. Dodała, że projekt jest jednym z najważniejszych filarów całego programu dostępność plus ponieważ informacje przesyłane za pośrednictwem internetu to podstawowe narzędzie komunikacji ze światem.

Polska ustawa idzie dalej niż unijna dyrektywa w sprawie dostępności cyfrowej. Znajduje się w niej obowiązek zapewnienia dostępności informacji dotyczących możliwości kontaktu z daną instytucją oraz udostępnienia w formie czytelnej dla wszystkich każdego dokumentu powodującego skutki prawne. Wszystkie podmioty publiczne będą miały bezwzględny obowiązek zapewnienia dostępności cyfrowej wszystkich publikowanych elektronicznie informacji.

Każda strona i aplikacja ma zawierać deklarację dostępności czyli dokument opisujący w jaki sposób osoba o szczególnych potrzebach może dotrzeć i skorzystać z informacji. Jeżeli któraś instytucja – mimo próśb i uwag skierowanych do niej przez obywatela, który zetknął się z barierami – nie będzie ich usuwała zapłaci karę w wysokości do dziesięciu tysięcy złotych.

Zapisom ustawy będą podlegać między innymi ZUS, NFZ, sądy, trybunały, spółki skarbu państwa, organy administracji rządowej oraz instytucje kontrolne.

Ministerstwo cyfryzacji będzie także zobowiązane do popularyzowania dostępności. Specjaliści już przygotowują podręczniki dostępności cyfrowej i szablony dostępnych stron internetowych. Ma powstać także strona internetowa, na której znajdą się wszystkie informacje na temat dostępności. Ruszy w momencie wejścia ustawy w życie.

Udostępnij poprzez:
Share on FacebookShare on Google+Pin on PinterestTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on StumbleUponShare on TumblrEmail this to someone

Zostaw komentarz:

Twój email nie będzie upubliczniony.